Portekiz’de 1 Milyon Evin Restorasyon İhtiyacı Var

Portekiz’de 1 Milyon Evin Restorasyon İhtiyacı Var

Endüstriyel Yapılar ve Kamu İşleri Birliği (AICCOPN)’nin yaptığı son açıklamaya göre Portekiz, 2017’yi restorasyon uygulamalarında yüzde 11’den fazla bir artışla kapattı. Artan yenileme çalışmalarına ek olarak Portekiz’in şehirleşme endeksi de %47’lik bir yükseliş gösterdi.

Portekiz İnşaat ve Emlak Konfederasyonu yöneticisi Reis Campos yaptığı açıklamaya göre evlerin restorasyonu emlak sektörü adına çok önemli bir olay ve her ne kadar esas kaynağı olmasa da piyasanın büyük bir ekonomik getirisi bu şekilde sağlanıyor. Campos açıklamasına devam ederken şehirleşmedeki önemli artışı onaylıyor ama hala yapılması gereken çok iş olduğunu ekleyerek halihazırda 1.000.000’dan fazla evin elden geçmesi gerektiğini 200.000’den fazla sayıda evin ise kötü ve çok kötü durumda olduğunu belirtiyor.

Reis Campos açıklamasında yapılmış olan müdahalelerin henüz ne kadar yetersiz kaldığının altını çizerek devam ediyor. Söylediğine göre potansiyel 24 milyar euro’luk bir pazardan bahsediliyor ve bu potansiyeli karşılamayı bekleyen yaklaşık 560 bin bina var.

Dengeli Rehabilitasyon Şehirlerin Turizm Değeri için Önem Taşıyor

Emlak piyasasını güçlendiren etmenlerden biri olarak turizm sektörünün güçlü olması gösteriliyor. Turizm sektöründeki önemli faktörlerden birinin şehirlerdeki çekici yapıların varlığı olduğu biliniyor. Bu nedenle dengeli bir rehabilitasyonun gerçekleştirilmesinin önemli olduğu belirtiliyor. Bu konuda başarılı olunduğun göstergesi olarak ise turistlerin ve yatırımcıların Portekiz’e gösterdiği artan ilgi gösterilebilir.

Konfederasyonun başkanı bu pazar ile ilgili olarak Kentsel Rehabilitasyonun bütün bölgeye yayılması, gerçek bir kira piyasasının oluşturulması ve yatırımın ele geçirilmesi gibi vazgeçilmez vektörler için konut sektöründe küresel ve entegre bir vizyon gerekli olduğundan bahsetti.

Rehabilitasyon Projeleri Özellikle Porto ve Lizbon’da Yoğunlaşmış Durumda

AICE’nin yöneticisi César Neto’nun belirttiği üzere yenileme çalışmalarının yoğunlaştığı şehirler Porto ve Lizbon. Bu açıklamasını da yenileme çalışmalarının yalnız bunlar gibi büyük şehirlerde yoğunlaştığını ama ülke çapında genel anlamda bir ihtiyaç olduğunu ve bu ihtiyaca yönelik olarak şu noktada çok kısıtlı diyebileceğimiz çalışmaların yoğunlaşması gerektiğini vurguluyor.

AICE bir öneride de bulunuyor ve şunu ekliyor: bu anlamda yapılacak şehir planlamasını destekleyici yenileme çalışmaları ülkenin turizm sektörünü destekleyecek ve de diğer ülkelerle bu anlamda oluşan yarışta da önemli bir artı puan olacak.