Emekli Olduğunuzda Nerede Yaşamak İstersiniz

Emekli Olduğunuzda Nerede Yaşamak İstersiniz

Çalıştığımız süre boyunca en büyük motivasyonlarımızdan biri emeklilik.  Çalışma hayatını ne kadar seversek sevelim, yaşamımızın büyük çoğunluğunu adadığımız iş hayatı sonrasında gelecek emeklilik günlerini hayal etmiyor muyuz? Bu dönemde gezmeyi, huzuru kovalamayı, ertelediklerimizi yaşamayı… İşte yapılan bir araştırma da dünya çapında emeklilik dönemini geçirmek için seçilecek en iyi 24 ülkeyi bulmuş. Hayallerinizi oralarda kurmak da size düşüyor.

Araştırmayı 26 yıldır büyük bir birikimle çalışan internationalLiving.com yapmış. Bu araştırmada göz önüne alınan yaşam kalitesi, uygun günlük yaşam ve iklim gibi çeşitli etkenler var.

Bu yıl yaptıkları listeyi 10 farklı kategoriye ayırmışlar, yatırım, vize, ekonomi, uyum, eğlence ve iklim bunlardan birkaçı. Bu gibi kategorilerin hepsini özellikle dikkat edip seçme sebepleri en iyi ve ayrıntılı ayrımı yaparak emeklilere ve emekli adaylarına en doğru yolu gösterebilmek. Bu araştırma süresince katılımcıların yorumları da önemli bir yol gösterici olmuş. Örneğin gerçekten o yerlerde emekliliğini yaşayanların tecrübeleri dinlenmiş ve belgelenmiş.

Bütün bu sürecin sonucunda seçilen ilk on ülke Meksika, Panama, Ekvator, Kosta Rika, Kolombiya, Malezya, İspanya, Nikaragua, Portekiz ve Malta olmuş. Emeklilik günlerinize şimdiden yatırım yapmak istemez misiniz? Portekiz ve İspanya’daki gayrimenkul yatırımı ve Golden Visa olanaklarına göz atın.