S&P’nin Açıklaması: Portekiz Ev Fiyatlarındaki Yükseliş Sürüyor

S&P’nin Açıklaması: Portekiz Ev Fiyatlarındaki Yükseliş Sürüyor

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’a göre Portekiz konut fiyatları 2017’de %11 artış gösterdi, bu yıl ise %8.5 artacak.

 

Önde gelen derecelendirme kuruluşu Standart & Poor yaptığı çalışmalarla geçtiğmiz yıllardaki performans, ekonominin gidişi, yatırım miktarlarındaki artış gibi faktörler göz önünde tutarak geleceğe dair tahminlerde bulunuyor. Bu ön görülerin ışığında 2017 yılında konut fiyatları %11’lik artış gösterdi, 2018 yılında ise artış %8’den fazla olacak. Buna ek olarak da gidişata göre 2019’da %7, 2020’de ise %6 oranında artış bekleniyor.

Portekiz Konut Sektörünü Güçlendiren Faktörler

Standart&Poor bu oranları belirlerken göz önüne aldıkları ve beklentilerini güçlendiren en önemli sebepler olarak büyüyen Portekiz ekonomisini, faiz oranlarındaki düşüşü ve yabancı yatırımcı sayısındaki artışı gösteriyor.

Gelecekte Neler Bekliyor?

Önümüzdeki yılda beklenen fiyat artışının sonraki yıllarda yavaşlaması ve on yıllık bir sürenin sonunda artışın %2 seviyelerine inebileceği belirtiliyor. S&P’ye göre bu durumun belirleyici faktörü ekonominin ne kadar dinamik tutulduğu ile alakalı olacak.

Ekonominin dinamik kalmasının yabancı yatırımcıların emlak sektöründeki etkinliğinin artmasıyla sağlanacağını olacağını söyleyen S&P, Portekiz ekonomisini bugün güçlendirenin yabancı yatırımcılar olduğunu ve gelecekte de yabancı yatırımcılara aynı şekilde öncelik verilerek yürütülmesi gerektiğini ekliyor.