Portekiz Yabancı Olarak Yaşamak için En İyi Ülkelerden Biri

Portekiz Yabancı Olarak Yaşamak için En İyi Ülkelerden Biri

Yabancı Bir Ülkede Yaşamanın İstatistikleri Çıkarıldı

Farklı ülkelerde yaşayan yabancıların oluşturduğu dünyanın en büyük topluluğu olan InterNations’ın her sene yürüttüğü araştırma yaklaşık 13 bin katılımcı ile yabancı olarak yaşam hakkındaki en geniş kapsamlı araştırmalardan biri. Yabancı olarak yurt dışına yaşamakla ilgili ayrıntılı bir bilgi kaynağı olmasının yanı sıra, araştırma 65 farklı ülkeyi yaşam koşulları, iş olanakları ve yerleşme kolaylıkları gibi pek çok farklı önemli kıstasa göre sıralıyor. Araştırmaya göre bu senenin en iyi seçilen 10 ülkesi: Bahreyn, Kosta Rika, Meksika, Tayvan, Portekiz, Yeni Zelanda, Malta, Kolombiya, Singapur ve İspanya. Çek Cumhuriyeti ise iş güvenliği ile ilgili yüksek bir memnuniyet yaratan gelişmeler sayesinde yabancı olarak çalışmak için en uygun ülke oldu. Ayrıca Hollanda da iş ve özel hayat dengesindeki üstün başarısıyla 20’nci sıradan 6’ncı sıraya yükseldi. Güvenlik kaygıları, bireysel hoşnutsuzluk ve kariyer gelişimi için yetersiz görülme sebepleri ile Yunanistan, Kuveyt ve Nijerya sıranın en sonunda yer bulabildiler.  

Portekiz Yabancı Olarak Yaşamanın En Uygun Olduğu Ülkelerden Biri

Portekiz 65 ülke içerisinde 23 sıra yükselerek yabancıların yaşaması ve çalışması için en iyi beşinci ülke seçildi. Değerlendirme kriterlerinden yaşam kalitesi sıralamasında en tepede olan ülke, kolay yerleşim konusunda da dördüncü sırada. Araştırmalara göre Portekiz’de yaşayan yabancıların %93’ü hayatlarından memnunlar ve %23’ü kendini çok memnun olarak tanımlıyor. Geçen senelerde Portekiz bireysel mutluluk sıralamalarında gerileşmişti fakat 2017 yılından itibaren önemli gelişmeler ile üçüncü ülkeye yerleşti. Portekiz’in siyasi istikrarındaki gelişmede ülkeyi sıralamalar da yükselten başka bir faktör. Ülkedeki yabancıların %95’i kişisel güvenlikleri hususunda pozitifler. Misafirperverlik ve sıcakkanlılık endeksinde ise Portekiz birinci sırada yer alıyor. 

Neden Portekiz Yaşamak için Tercih Ediliyor

2016 yılındaki %76’lık orana kıyasla, 2017 yılındaki verilere göre yabancıların %89’u Portekiz’in yerli kültürüne uyum sağlamayı kolay bulduklarını söylüyor. Portekiz toplumunun genel cana yakınlığı (%92) ve yabancılara karşı konukseverliği (%94) de gelişme gösteren veriler. Küçük Arap krallığı Bahreyn sürpriz bir şekilde Expat Insider’ın araştırmasında yabancıların yaşaması için en iyi ülke seçildi. Kosta Rika ve Meksika ise sırasıyla ikinci ve üçüncüler. Sıralamaların öbür ucunda Yunanistan, Kuveyt ve Nijerya yabancı olarak yaşamak için en az tercih edilen ülkeler. 2017 araştırması yetersiz gelirden düşük hayat kalitesine ve güvenlik sorunlarına kadar farklı problemler olduğunu gösteriyor.