Portekiz Turizm Marketi Avrupa’nın Gözdesi Olmayı Sürdürüyor

Portekiz Turizm Marketi Avrupa’nın Gözdesi Olmayı Sürdürüyor

Portekiz Oteller Birliği, yılın devamında açılması planlanan otellerle birlikte 2017 yılını 83 yeni otelle bitirmeyi beklediklerini açıkladı. Birliğin Genel Müdürü Cristina Siza Vieira 300 oda gibi büyüklüklerde otellerin yatırımcıların ilgi odağında olduğunu ve pek çok yatırımcıyla benzer yatırımlar ile ilgili temasta olduklarını belirtti.

Son dönemdeki verilere bakıldığında yatırımcıların ilgisinin çok da sürpriz olmadığı bir gerçek. Mart ayında özellikle Costa Azul’da otellerin doluluk oranlarında %1.9 ve ortalama gecelik fiyatlarda %5’lik bir artış gözlendi. Minho oda başına düşen getirideki artışla dikkat çekerken, Madeira en yüksek doluluk oranına sahip bölge oldu. Lizbon ise en iyi fiyat ve gelir performansına sahip bölge olarak görüldü. Geceleme sayılarına bakıldığında, Portekiz’e en çok Birleşik Krallık, Almanya ve İspanya’dan gelen turistler kazandırdı. Ardından geçtiğimiz yıla göre %60 artış gösteren Brezilya ve %28.7’lik bir artış gösteren Amerika geldi.

Portekiz’in son dönem turizm verilerindeki olumlu tablo farklı konuları da gündeme getirdi. Portekiz Oteller Birliği Başkanı Raul Martins, turizm sektörü bu hızla büyümeye devam ederse 2022 yılında Lizbon Havalimanı kapasitesinin talebi karşılamaya yetmeyeceğinin altını çizdi. Böyle bir potansiyel varken henüz bununla ilgili bir yatırım planının açıklanmamış olmasını kaygı verici bulduğunu belirtti.

Büyümeye devam eden turizm sektörünün bundan sonraki hedefi ise mevsimselliği aşıp tüm yıl boyunca ülke turizmini aktif tutmak. Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Ana Mendes Godinho, sektörün ülke genelinde ve yıl boyunca büyüdüğü bir dönemde olduğunun altını çizerek bu hedefin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep olmadığını belirtti.