Lizbon Ofis Piyasası Yükselişe Devam Ediyor

Lizbon Ofis Piyasası Yükselişe Devam Ediyor

Lizbon ofis piyasası 2016 yılında 145.000 m²’lik toplam satış hacmi ile 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ülkedeki olumlu ekonomik tablo ve istihdamın etkili bir şekilde artıyor olması iş dünyasının güvenini sağladı ve bu sonucun alınmasına neden oldu.

2017 yılının ilk verilerine göre, Lizbon bu yıl da iş merkezi olarak çekiciliğini ve piyasa talebini arttırmaya devam ediyor. Yılın ilk beş ayında 64.757 m2’lik ofis alanı doldu ve bu rakam geçen yılın ilk beş ayına göre %26 artmış olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yılın sonundan beri boşluk oranları %10’un altına düşen Lizbon ofis piyasası, spekülatif projeler ve yenilenmesi gereken binalar nedeniyle arzda bir dengesizlik gösteriyor. Bunun sonucunda, güçlü talep olan bu pazardaki kira fiyatlarında kaliteli arzın olmaması nedeniyle artış gözleniyor.

2017 yılı için açıklanan projeler yüksek talep seviyesi göz önüne alındığında yetersiz görünüyor. Buna rağmen, geçtiğimiz iki yılın verilerine bakarak ofis alımlarının geçtiğimiz yılla aynı oranda seyretmesi bekleniyor. Bu oranlar, Portekiz’in son dönemde teknoloji piyasasına odaklanmasına ve bu piyasasının getirdiği yeni girişimcilere bağlanıyor. Bununla birlikte, yeni arz edilen alanın az olması nedeniyle kira fiyatları artmaya devam edecek gibi görünüyor.