Plajdan Çok Daha Fazlası: Güney Portekiz’i Sevmenin 6 Sebebi

Plajdan Çok Daha Fazlası: Güney Portekiz’i Sevmenin 6 Sebebi

Algarve adı verilen Portekiz’in güney kesimi, Avrupa’nın Florida’sı olarak biliniyor. Kıtanın en sıcak hava koşulları, en yumuşak kışları, golf sahaları, son dönemde artan denize sıfır mülkler ve hızlı bir hafta sonu tatili planlayanlar için tasarlanmış her şey dahil tatil köyleri burada bulunuyor.

Son dönemde Portekiz’in artan turizm değerinden Algarve de nasibini alıyor. Hizmet sektörünün gelişmesiyle birlikte restoranların çok daha iyi olduğu söylenebilir. Taze deniz ürünlerini tatmanın zevki bile bölgeyi görmek için tek başına yeterli bir sebep. Yerli halkın düzenlediği pek çok hafta sonu festivali, bölgeyi daha renkli ve çekici kılıyor.

Güzel bir Portekiz tatili planlayanlar için şehirdeki müzeleri gezip kaleleri ziyaret ettikten ve şarapları tattıktan sonra planın ideal bir uzantısı olabilir. Lizbon‘dan trenle yaklaşık üç saat ve Sevilla‘dan iki saat uzaklıkta olan Algarve, öğrenilmiş klasik tatillerin dışında güzel bir deneyim yaşatacaktır. Bunun için kıyı şeridini ziyaret etmeniz için 6 nedeni sizler için derledik.

 

Tavira

Mükemmel pitoresk bir Portekiz balıkçı köyünden bahsedildiğinde akıllara gelen şey muhtemelen Tavira’ya benziyor: Arnavut kaldırımı sokakları, güzel bir nehir limanı, eski kiliseler ve basit deniz ürünleri restoranlarıyla kaplı sahil.

 

Monterosa’da Zeytinyağı Tadın

Zeytinyağı Portekiz mutfağının temel taşlarından biridir, ancak son dönemde dünya sahnesinde rekabet edebilecek küçük esans yağları üretilmeye başlanmıştır. Bunlardan birinci sınıf bir marka olan Monterosa, yıllık ürünü bir nakliye kamyonunu dolduramayacak kadar az ama Amerika’da zeytinyağı yarışmasında ödül kazanmak için yeterince iyi. Buraya gelerek koruları ve üretim tesislerini gezebilir, ürettikleri yağların tadına bakabilir ve ağaçların altındaki kır evlerinin yanında piknik yapabilirsiniz.

 

Keçi ile yürüyüş

Algarve, keçi sütü ile hazırlanmış peynirler ve serbestçe dolaşan hayvanlardan hazırlanmış etler de dahil olmak üzere diğer lezzetlerin küçük ölçekli üreticilerine ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle ürünler doğrudan ziyaretçilere satılmaz ama böyle bir alışveriş yapmanız mümkündür. Ayrıca küçük bir düzenleme ile, engebeli topraklarda birkaç düzine keçi ile birlikte bir doğa yürüyüşü ayarlayabilirsiniz.

 

Porches Seramik

Bir İrlandalı ve bir Portekizli sanatçının ortaklığı sonucunda doğan ve yaklaşık 50 yıldır hizmet veren bu dükkân, geleneksel zanaatın tarihin çöp tenekesine atılmadığını göstermek için yola çıktı. Özgün ve güzelce boyanmış seramikler, zaman ve mekândan öteye geçebilecek çağdaş bir duyarlılık taşırken geçmişi zarifçe sergiler.

Quinta do Convento do Paraíso Şarap Evi

Algarve şarapları, bilinen Douro ya da Alentejo şaraplarından çok daha farklı. Bu anlamda beklediğiniz Portekiz şarabına benzemiyor. Yapımında çok fazla güneş, çok fazla şeker yok. Buna rağmen bölgedeki şarap üreticilerinin sayısı artmaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Quinta do Convento do Paraíso, sofistike şişelerde sunulan şaraplarıyla Silves yakınlarında bir aile tarafından işletilen bir şarap evi. Mekanları rüyaları süsleyen, mavi ve beyazın tüm çekiciliğini bulunduran bir Portekiz kırsal evi. Görülmeye ve şarap tadımı yapmaya değer.

 

Son Olarak Tabii ki Kumsallar

Vilamoura’daki gelişmiş marinanın biraz doğusu Praia do Almargem’dir ve yaklaşık 10 mil uzunluğunda el değmemiş, korunan bir bölge burada uzanmaktadır. Sezon dışında gitseniz bile sıcaktır, ayrıca sakin ve huzurlu bir ziyaretin keyfini çıkarabilirsiniz.