Lizbon’da yapılacaklar listenize eklemeniz gereken 5 madde

Lizbon’da yapılacaklar listenize eklemeniz gereken 5 madde

Şehirde Tramvayla Dolaşmak

Doğruluğunu kabul etmemiz gereken bir söylenti varsa tramvayla şehir turu yapılmayan bir Lizbon gezisinin eksik kalmış olacağıdır. Yerel halkın da sıklıkla tercih ettiği bu yöntem kentin dar ve dik sokaklarında dolaşmanın en kolay yoludur. Ayrıca, büyüleyici ve eski moda tramvaylara atlayıp yapılan bir şehir turu Lizbon’u tanımanın en keyifli şeklidir. Şehirde tramvayla dolaşabilmek için doğu ya da batı yönünde giden beş farklı tramvay hattının olduğunu bilmeniz gerekir. Bu hatlar arasında kaybolmadan önce verebileceğimiz ipucu; E15 numaralı hattın şehir merkezinden Belem’e, E28 numaralı hattın ise doğrudan Alfama bölgesine gittiğidir. Böylece şehrin en görülmeye değer yerlerinden ikisine kolayca ulaşabilirsiniz. Çoğu tramvay hattı akşamın ilerleyen saatlerine kadar çalıştığından ulaşımı dert etmeden rahatlıkla gezebilirsiniz.

Belem’de Pastel de Nata Yemek

Portekiz’in ulusal yemeği balık ise ulusal tatlısı kesinlikle Pastel de Nata olmalıdır. Ortası muhallebi dolgulu bu yuvarlak kekler 1833 yılında Belem’deki bir pastane tarafından keşfedildi ve hala aynı yerde her hafta binlercesini üretmeye devam ediyor. Bu ünlü pastane, Pastéis de Belém, ile ilgili vermemiz gereken üzücü bir haber varsa o da pastanenin önünde genellikle uzun kuyruklar olduğudur. Eğer günün erken saatlerinde gelirseniz bir masada yer bulma şansınız olabilir ya da biraz sabır gösterirseniz sırayı bekleyip bu ünlü keklerden alıp tadabilirsiniz.

Ribeira Market’te Öğle ya da Akşam Yemeği Keyfi

Cais do Sodré’nin tren istasyonu ile nehir kenarı arasında yer alan popüler yemek mekanı Ribeira Market (Mercado da Ribeira) 1882 yılından beri konuklarını ağırlıyor. Burası Lizbon’un en büyük gıda pazarıdır, aynı zamanda lezzetli yemek yemek ve bir şeyler içmek isteyenler için de ideal bir mekandır. 750 kişilik yemek katı 2014 yılında açıldı ve Lizbon’un en iyi şefleri ve restoranlarının bir kısmı burada bulunuyor. Ribeira Market’te Portekiz mutfağının en iyi yemeklerinin yanı sıra Asya ve İtalya spesiyallerinin de tadına bakılabilir.

Fado Kültürünü Yaşamak

Portekiz kültürünü gerçekten tanımak ve yerli halkın alışkanlıklarına benzer türden geleneksel türden bir deneyim yaşamak için bir akşam Fado eşliğinde yemek yemeniz yeterlidir. Bu geleneksel müzik tarzı uzun zaman önce sokaklarda, lokantalarda, Lizbon’un nehir kenarı mahallelerinde ortaya çıktı. Bugün ise hem eski hem de genç kuşak tarafından sevildiği için popülerliğini korumaya devam ediyor. Hatta o kadar ki, UNESCO tarafından insanlığın soyut kültürel miras varlıklarından biri olarak tanımlandı.

Santa Justa’dan Manzaranın Keyfini Çıkarmak

‘Elevador de Santa Justa’ ismini bir yerden hatırlıyorsanız muhtemelen Eyfel kulesinin mimarı Gustave Eiffel’in çırağı Raoul Mesnier tarafından yapılmasıyla ilgili bir şeyler okumuşsunuzdur. 1902’de inşa edilmiş olan bu düşey sokak asansörü hala şehrin tek asansörü olarak hizmet vermeye devam ediyor. Lizbon’un en güzel manzaralarından birini görmek isteyenler için mutlaka yaşanması gereken bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız, popüler ve turistik yer olduğunu, kalabalığa yakalanmamak için erken saatleri tercih etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var.