Portekiz Mali Sorunlarını Terk Etti

Portekiz Mali Sorunlarını Terk Etti

Portekiz, Sosyalist başbakan Antonio Casta göreve geldiğinde mali darboğazı aşmak için “Kemer sıkma politikası” uygulamak için harekete geçti. Başbakan liderliğinde tüm görevli kişiler ülkenin içinde bulunduğu mali sorunları yenmek adına başlatılan kemer sıkma politikasını sona erdirmek, piyasayı canlandırmak için gereken önlemleri alacağına söz verdi. Başbakan Casta, verdiği sözü 2016 yılında Mart ayında açıklanan GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) ile birlikte tuttuğunu gösterdi.

Zira rakamlar 1974 yılından bu yana ilk kez %2,1’in altına düşmüştü. Hükümet bu süreçte; emekli aylıklarından çalışan maaşlarına ve çalışma saatlerine kadar yeni düzenlemeler getirdi. Mali açığı ise Avrupa Birliği’nin belirlediği %2,5 hedefinin altına düşürerek başarılı bir sonuç elde etti. Portekiz tüm bu çalışmalarla Euro bölgesi için getirilen mali kurallara ilk kez uydu ve olumlu sonuçlar aldı.

Maliye Bakanlığı ekonomik krizi ve çalışmaları yakından takip ederek istikrarlı bir şekilde sonuçlar aldıklarını, istenilen hedefe yavaş yavaş ulaştıklarını dile getirdi. Öte yandan ekonomik büyüme incelendiğinde geçen yılın ilk çeyreklerinde %2 büyüme kaydedildiği gözlendi. Ekonomide Keynesyen politikanın izlenmesi gerektiğine dair düşünceler bu süreçte dile getirildi. Keynesyen politika özel sektör temelli fakat devlet ve kamu gücünün büyük paya sahip olduğu karma bir ekonomiyi anlatır. Hükümet bu politikayı kontrollü bir şekilde yürütmek için yaptığı çalışmalara yabancı yatırımcı desteğini de ekledi. Öyle ki “Portekiz Golden Visa Programı” ile yabancı yatırımcılar piyasada rol almaya başladı.

Portekiz Gayrimenkul Piyasasını “Portekiz Golden Visa” Programı ile Canlandırdı.

Portekiz Golden Visa ya da Türkçe tabiriyle Altın Vize Programı yabancı yatırımcıların ülkeye nakit akışı sağlaması, istihdam yaratması üzerine kurulu. Programa göre 500.000€ ve üzeri değerde gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcılar Portekiz oturum izni alabilecek; birkaç yıl içinde ise Portekiz vatandaşlığı hakkına kavuşabilecek. Bu şekilde hem Portekiz emlak piyasası canlandırılacak hem de gayrimenkul satın alan kişiler ülkede iş yaparak istihdam sağlayacak.

Portekiz gayrimenkul açısından yatırımcılar için cazip seçenekler sunuyor. Alınan ev – arsa – bina – ofis kiraya verilerek gelir elde etme fırsatı da sunuyor. Yaşama şartı koşmayan yılda sadece 15 gün ülkede kalınmasını şart koşan program birçok kişinin Portekiz’de gayrimenkul satın almasını sağladı. Elçilikler aracılığıyla tanıtılan program, Portekiz’de oturum izni almak, Portekiz vatandaşlığı için fırsat arayan kişiler için ideal bir yol oldu.