Portekiz Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Portekiz Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Avrupa’nın popüler noktalarından biri olan Portekiz, içinde barındırdığı birçok güzelliği ziyaretçileriyle paylaşıyor olsa dahi ülkede hala keşfedilecek bir dolu lezzet, mekan, kültür, tarih ve manzara bulunuyor. Hazır Portekiz Altın Vize programı ile ülke gezilecek ülke mantığından çıkıp yaşanılacak ülke fırsatına dönüşmüşken bu güzellikleri paylaşmamak olmaz.

Evet, Portekiz Golden Visa programı ile yatırımcılara Portekiz’de oturum izni veya daha gelişmişi Portekiz vatandaşlığı hakkı tanıyor. Hükümetin istediği şartları yerine getiren herkes Portekiz oturum izni alabiliyor; birkaç yıl sonra ise Portekiz vatandaşlığı hakkından yararlanabiliyor. Özetlemek gerekirse eğer program Portekiz’de gayrimenkul satın alma şartıyla birlikte yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkının önünü açıyor. Portekiz vatandaşlığı isteyen veya sadece yatırım amacıyla Portekiz emlak piyasası ile ilgilenen finansörler Altın Visa programı dahilinde Portekiz’de gayrimenkul satın alarak Portekiz emlak piyasasında rol oynayabiliyor. O halde Portekiz’de oturum izni almanın önü açılmışken ülkeye dair bilgileri değerlendirelim;

Portekiz Bizi Çay ile Tanıştırdı

Genellikle Çin ile birlikte anılan çayın Avrupa’ya giriş sebebi Portekiz’dir. Portekiz çayla tanışan ilk Avrupa ülkesi olmasının yanı sıra bunu diğer ülkelere tanıtan ve ticaretini yapan ilk ülkedir aynı zamanda. 16. Yüzyılda çay ile tanışan ülke çeşitli denemeler sonucunda çayı üretmeyi başarır. İlk çay ithalatı ve satışı 1800’lü yılların sonlarına denk gelir. Bugün dünya üzerinde birçok bölgede çat üretimi, satışı yapılıyor. Çin, İngiltere ile anılan çayın doğuş noktalarından biri Portekiz’dir.

Tempura Pişirme Yöntemi

Portekiz’den dünyaya yayılan “tempura” deniz mahsullerinin ve sebzelerin un ve su kullanılarak yapılan malzemeye batırılarak yağda kızartılması işlemine denir. Genellikle Japonya ile anılan tempura’nın doğuş hikâyesine dair çeşitli rivayetler vardır. Portekiz’den Japonya’ya oradan ise tüm dünyaya yayıldığı hikâye haricinde 15. Yüzyılda Portekizli bir misyonerin Japonya’ya gidip tempura yöntemini görüp kendi ülkesinde yaygınlaştırması gibi bir hikâye vardır.

Avrupa’daki En Eski Medeniyet

Portekiz, 1139 yılından bu yana sınırlarını koruyan bir ülke olduğundan Avrupa’nın en eski ve ilk medeniyeti olduğu kabul ediliyor. Kaynaklar bu bilgiyi doğrulayacak nitelikte.

Dünyanın En Eski Kitabevi

Lizbon’da yer alan Bertrand Kitabevi; 1732 yılında kurulmuş, 1755 yılında deprem nedeniyle yıkılmış ancak 1773 yılında yeniden inşa edilerek ilk günkü noktasında varlığını sürdürmeye devam etmiştir.

Sintra Mikroklima İklime Sahip

Sintra, Lizbon’un en popüler kasabalarından biridir. Masal Sarayı olarak anılan Pena Sarayı başta olmak üzere birçok değerli kültürel varlığa ev sahipliği yapıyor. Sintra’nın turistik ve kültürel değeri haricinde pek bilinmeyen bir diğer değeri “mikroklima” özelliğine sahip olmasıdır. Küçük alanda, şehir içlerinde temiz hava, verimli toprak anlamına gelen mikroklima, özellikle Portekiz’de organik yaşam keyfi sürmek isteyenler için ideal bir nokta.

Sao Jao Festivali

Portekiz’in festivalleri meşhurdur ancak Sao Jao Festivali pek bilinmez. Aşıklar Festivali olarak da anılan festival, sokakların dans ve müzikle dolmasını sağlar. Festival geleneğine göre insanlar sevdiği, hoşlandığı kişilere plastik çekiçler ile vuruyor. Festival Avrupa’da yaygın olsa da birçok bölgede pek bilinmiyor.

Büyük Dalgalar ve Sörf

2011 yılında Sörfçü Garret McNamara 78 feet yüksekliğinde muhtemelen sörf için en yüksek seviyede kabul edilen büyük bir dalgayı kaydetmiştir. Portekiz suları sörf tutkunları için macera dolu dalgalara sahip.