Belem-Portekiz’de Görülecek 5 Yer

Belem-Portekiz’de Görülecek 5 Yer

Portekiz, bir süredir ülke hükümetinin Portekiz Golden Visa programını duyurmasıyla birlikte “Portekiz oturum izni” ve “Portekiz’de gayrimenkul yatırımı” gibi kalıp düşüncelerle anılıyor. Sebebi ise elbette Portekiz Altın Vize programının sağladığı avantajlar ve elde edilecek oturum izni ile kolayca Avrupa vatandaşlığı elde etmek. Program açıklandıktan sonra elçilikler aracılığıyla diğer ülkelere tanıtılmaya başlandı.

Programa göre Portekiz emlak piyasası fırsatlarından yararlanıp 500.000 € ve üzeri gayrimenkul satın alan kişi oturum izni, çalışma izni ve Portekiz vatandaşlığı gibi temel haklar elde ediyor. Elbette Portekiz gayrimenkul satışını gerçekleştiren kişiler aileleriyle birlikte yaşamaya karar verdiklerinde eğitim ve sağlık gibi ülkenin sunduğu diğer tüm haklardan da yararlanabiliyor.

Altın Vize duyurusuyla birlikte özellikle emlak piyasası canlandı ve değer kazandı. Portekiz gayrimenkul yatırımı yapan kişiler aldıkları ev, ofis ve benzeri yapıyı kiraya vererek yıllık yüzde 5 oranında kar elde edebiliyor. Yaşamak ve yatırım yapmak için ideal fırsatlar sunan Portekiz, doğal ve kültürel değeriyle de göz alıcı noktalardan biri. Özellikle Portekiz – Belem kültürel değeri sebebiyle turizmin önemli rotalarından sayılıyor.

İşte Belem’de görülecek 5 yer;

1. Mosteiro dos Jerominos Manastırı


Lizbon’da yer alan manastır, UNESCO tarafından Dünya Mirası adı altında korumaya alınmıştır. Manastır 1498 yılında Vasco da Gama’nın Hint Denizi yol keşiflerini bulma konusundaki başarısını taçlandırmak amacıyla yapılmıştır.

2. Antiga Confeitaria de Belem Pastanesi


1837 yılından bu yana varlığını sürdüren pastane, çok eskilerde manastırdan alınan tarif ile tarçın tozuyla yapılan bir muhallebisiyle ünlü. Yerlilerin ürettiği malzemeler kullanılarak ürünler hazırlanıyor.

3. Torre de Belem / Belem Kalesi


Gotik mimarisinin devamı olarak ortaya çıkan Manuelin tarzı ile inşa edilen Belem Kalesi, 16. Yüzyılda kaşif Vasco da Gama onuruna yapılmıştır. UNESCO tarafından dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Kale tüm ihtişamı ve zarif görüntüsüyle bugün hala varlığını koruyor.

4. Colecao Berardo Müzesi


İşadamı Jose Berardo’nun çağdaş sanat koleksiyonu, sürrealist eserleri, popart örnekleri ve soyut çalışmaların yer aldığı müze mutlaka görülmesi gereken kültürel noktalardan kabul ediliyor.

5. Espaço Espelho d’Agua / Kültür Merkezi


Lizbon’un en özel bölgelerinden biri olan kültür merkezi, şehrin gürültüsünden ve temposundan uzak bir köşede sakin ve huzurlu atmosferiyle dikkat çekiyor. Kültürü doyasıya hissetmek isteyenler için ideal bir lokasyon.