Portekiz Ulusal Parkını Gezmek İçin 5 Sebep

Portekiz Ulusal Parkını Gezmek İçin 5 Sebep

Avrupa’nın en sevilen ülkeleri arasında yer alan, gezgincilerin doyamadığı Portekiz, ulusal parkı ve parkta bulunan yerleşkeleriyle doğanın tüm güzelliğini bünyesinde barındırdığını gösteriyor. Portekiz’de oturum izni fırsatı ile birlikte daha dikkat çekici bir hale gelen ülke yaşam anlamında dikkatlice inceleniyor. Yazının sonunda Portekiz Golden Visa programına ve Portekiz’de oturum izni alma yollarını okuyabilirsiniz. Önce Portekiz’in ulusal parkını, doğal güzelliklerini inceleyelim.

Peneda-Geres Ulusal Park
Portekiz sadece Peneda-Geres Ulusal Park’a sahip olmasına karşın bu parkın arazisi uçsuz bucaksız bir genişliğe sahip olduğundan ziyaretçiler doğa tatilinden lüks tatile kadar aradıkları her şeyi yaşayabiliyorlar. İşte bu muhteşem parkı gezmek için çok geçerli sebepler;

Şelalelerde maceralı bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz
Oldukça sakin, huzurlu bir atmosfere sahip olan park, içerisinde bulunan şelale sebebiyle ferahlatan, yaşam enerjisi sunan kaynak görevi görüyor. Buraya gelmek için en keyifli ve maceralı sebeplerden ilki elbette yüzme keyfi olacaktır. Öncesinde doğa yürüyüşü, belki kaya tırmanışı ve nihayetinde yaz aylarında ılık bir sıcaklığa sahip şelalede doyasıya yüzebilirsiniz.
Ekmek yapmayı öğrenebilirsiniz

Park içerisinde bulunan Ermida köyüne giderek hem köyün tazeliğini içinize çekebilir hem de köydeki yaşlı teyzelerden geleneksel ekmek yapımını tüm incelikleriyle birlikte öğrenebilirsiniz. Leziz, katkısız, sıcacık el emeği ekmekleri öğrenmek size yeni bir deneyim yaşatacaktır.

Nesli tükenmek üzere olan bitki ve hayvanları görebilirsiniz
Parkın yürüyüş alanı boyunca birçok bitki ve tükenmek üzere olan hayvanları görebilmek mümkündür. Elbette bu alanlar özel alan kabul edildiğinden yakından incelemek için özel izinler alınması gerekiyor. Tur rehberi ile gidildiği vakit sorunsuzca inceleme yapılmasına izin veriliyor. Bölgedeki en popüler hayvanlardan biri nesli tükenmek üzere olan Garrano midillisidir.
Vahşi doğanın kucağında enfes mimarinin tadını çıkarabilirsiniz

Geres Ulusal Park, öyle güzel öyle hayranlık uyandırıcı bir bölge ki vahşi doğanın tam karşılığını vermesine karşın mimarisiyle görsel bir ziyafet sunuyor. Eski, modern, minimal yapılar parkın doğasıyla bütünleşerek güzel görüntüler sunuyor.

Yerel lezzetleri fantastik bir manzaraya karşı tadabilirsiniz
Ulusal park gezinize yöresel lezzetlerle tanışacağınız restoranda mola verebilirsiniz. Restoran sunduğu nefis yemekler ile midenizi doyururken panoramik manzarasıyla da göz ziyafeti sunarak ruhunuzu doyuruyor.

Portekiz’de Oturum İzni ve Golden Visa Programı
Portekiz Altın Vize programı, yabancı yatırımcıların Portekiz emlak piyasası değerlerini canlandırması için oluşturulmuş özel bir programdır. Programa göre 1500 € ve üzeri gayrimenkul satın alan kişi Portekiz gayrimenkul ayrıcalığından yararlanarak Portekiz’de oturum izni alabiliyor. Elbette Portekiz oturum izni haricinde Portekiz’deki sağlık ve eğitim imkanlarından yaralanılmasını sağlıyor. Portekiz gayrimenkul satışları yabancı yatırımcılar için aradıkları fırsatı sunuyor. Portekiz emlak piyasası gün geçtikçe ivme kazandığından yatırım yapan kişiler ülkede yaşamak zorunda kalmadan gayrimenkulünü kiraya verebiliyor. Portekiz gayrimenkul satın alan kişilere birkaç yıl içerisinde Portekiz vatandaşlığı hakkını sunarak programı tamamlıyor.