Portekiz Gayrimenkul Sektörünün Yeni Gözdesi: Üniversite Öğrencilerine Yönelik Konutlar

Portekiz Gayrimenkul Sektörünün Yeni Gözdesi: Üniversite Öğrencilerine Yönelik Konutlar

Portekiz’deki henüz yeni başlamakta olan üniversite konut pazarının en büyük yatırımcısı Temprano Capital Partners önümüzdeki iki yıl içerisinde Liizbon, Porto ve Coimbra’da öğrenciler için 1500 stüdyo daire inşa etmeyi planlıyor. Barselona merkezli Early European Capital Partners ise erken davranarak Portekiz’deki ilk projesini ise bitirmek üzere.

Early European Capital Partners tarafından yapılan ilk proje, Portekiz’de son dönemde çok yaygın bir yöntem olan eski bir binanın rehabilite edilmesiyle tamamlanacak. Eskiden bir şirkete hizmet eden bina, yenilenme sonrasında lüks bir üniversite rezidansına dönüşecek ve 330 üniversite öğrencisine hizmet edecek. Bina sakinlerinin yüzme havuzu, fitness salonu, ortak sinema alanı, kütüphane ve bisiklet parkı park yeri gibi pek çok olanağa erişebilir olacak.

Temprano Capital Partners tarafından inşa edilecek projelerden biri Porto Üniversitesi Kampüsü yakınında olacak ve bölgenin en büyüğü olarak 580 öğrenciye ev sahipliği yapacak. Şİrket Portekiz’de toplam 80 milyon ile 100 milyon euro arasında bir değerde yatırım yapmayı planlıyor. Bu pazarı bir süredir araştırdıklarını belirten şirket yetkilileri, Portekiz gayrimenkul sektörü için eksik buldukları henüz gelişmemiş olan üniversite konut pazarında hızla artan talep sayesinde çok sağlam bir büyüme potansiyeli gördüklerini belirtiyor.

Gerekli sermayesi bulunan, henüz rekabetin bulunmadığı bir markette yatırım yapmanın konforunu yaşayan şirketin sorun yaşadığı noktanın şehir içinde yenilemek ya da sıfırdan inşa etmek için ihtiyaçları olan varlıkları bulamamakla ilgili olduğu belirtiliyor. Grup yetkilileri, yalnızca Erasmus öğrencilerini değil aynı zamanda pek çok ulusal üniversite öğrencisini dengeli bir şekilde projelerine çekmeyi umuyor ve bu spesifik segment için nitelikli alanların kısıtlı olduğundan bahsediyor.

Özellikle Birleşik Krallık’ta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamen konsolide olan üniversite konut pazarı, Avrupa’da da giderek daha fazla yatırımcı çeken karlı bir yatırım fırsatı olarak kabul ediliyor. Ayrıca Avrupa’ya gelen yabancı öğrencilerin 2020 yılına kadar 7 milyona ulaşması bekleniyor.

38.000 Yabancı Öğrenci Ev Arıyor

Portekiz konut sektörü için alternatif bir yatırım fırsatı olan üniversite konut sektörünün Avrupa genelinde de sağlam bir potansiyeli olduğu kaydediliyor. Son dönem raporlarına göre Avrupa’nın belirli ülkelerinde 4 ila 5 milyar euro arasında değişen bir yatırım potansiyeli bulunuyor. Sektörün önemli ölçüde ve sürdürülebilir biçimde büyümesi beklenen altı Avrupa ülkesi ise şöyle listeleniyor: Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda ve İspanya.

Portekiz’deki verilere göre ise 2015/16 sezonunda Portekiz’de 38.000 yabancı öğrenci bulunmaktaydı. Ülkedeki öğrenci nüfusunun %11’ini oluşturan yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği yerin %42 gibi yüksek bir oranla Lizbon olduğu biliniyor.