En Güvenli Şehirler Sıralaması: Dünya’da Tokyo, Avrupa’da Barselona ve Madrid

En Güvenli Şehirler Sıralaması: Dünya’da Tokyo, Avrupa’da Barselona ve Madrid

Tokyo bu yıl da The Economist Intelligence Unit’in dünyanın en güvenli şehirleri hakkındaki raporunda bir numaralı yeri elinde tutuyor. Japon başkentini Singapur ve Osaka (Japonya) izliyor. Rapor, akıllı şehirlerde siber güvenliğin önemi konusunda uyarıda bulunurken, Madrid ve Barselona ​​Avrupa’nın en güvenli altı ve dünyanın en güvenli 15 şehri içinde yer alıyor.

Raporda dünyadaki 60 büyük şehir için kişisel güvenlik, sağlık hizmetlerine erişim, güvenlik altyapısı ve dijital güvenlik üzerine kapsamlı değişkenler analiz edildi. Asya ve Avrupa şehirleri ile Toronto (Kanada) ve Melbourne (Avustralya) listenin başında gelirken gelişmiş bir ülke olmasına karşın Amerika üst sıralarda yer bulamadı.

Tokyo birçok kategoride birinci sırada yer aldı. Barcelona ve Madrid ise binalar, köprüler ve karayollarının güvenlikleri, polis kuvvetleri ve acil durumları kapsayan komuta merkezleri gibi güvenlik altyapısı konusunda lider olarak gösterildi. Raporda çok sayıda dünya başkentinde güvenlik azalırken, bu konuda önemli gelişmelerin tespit edildiği Madrid veya Seul gibi önemli istisnaların bulunduğu görüldü.

Rapor sonuçları gayrimenkul yatırımlarında gelişen trendleri destekler nitelikte oldu. Son dönemde yatırımcıların ikincil şehirleri yoğun tercih etmelerinin sebebi olarak getiri potansiyelinin dışında sosyal nedenler de gösterilmekteydi. Son dönemde açıklanan yaşam kalitesi ve maliyeti, güvenlik, eğitim ve sağlık imkanları gibi değişkenleri içeren raporlar, ikincil şehirlerin elini Golden Visa yatırımcılarına ve profesyonel yatırımcılara karşı güçlendirmeye devam etti.