Portekiz Emlak Piyasası 2021’de Güçlü Olmaya Devam Ediyor

Portekiz Emlak Piyasası 2021’de Güçlü Olmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz on yıl içinde, Portekiz emlak piyasası, ev satın alma fiyatlarındaki istikrarlı artışla takdir edilen bir başarı gösterdi.

Peki 2021, Portekiz’de bir mülke yatırım yapmak için iyi bir zaman mı? COVID-19’un konut fiyatları üzerinde nasıl bir etkisi olacak? Bunlar, 2021’de Portekiz’e taşınmayı planlayanların aklındaki sorulardan sadece birkaçı. Birçok yabancı alıcı, Brexit belirsizlikleri ve koronavirüs salgını nedeniyle planları askıya almış olabilir, ancak bu tür belirsizliklere rağmen Portekiz emlak piyasası, 2020’de yükselen fiyatlar ile krize oldukça dirençli olduğunu kanıtladı.

Portekiz’de Yükselen Ev Fiyatları

Portekiz emlak piyasasında beklenen herhangi bir düşüş henüz gerçekleşmedi ve Portekiz’deki fiyatlar bunun yerine 2020’de yüzde 5,9 arttı.

Konut fiyatları yüzde 5,9 artarak metrekare (m2) 2.147 € ‘ya ulaştı. Fiyat endeksine göre çeyreklik değişimle ilgili olarak yılın son çeyreğinde artış yüzde 2,7 oldu. Üçüncü, ikinci ve ilk çeyreklerde fiyatlar sırasıyla yüzde 1, yüzde 0,5 ve yüzde 1,6 büyümüştür.

Ortalama fiyatı m2 başına 3.017 € olan Lizbon Metropolitan Bölgesi, en pahalı bölge olmaya devam ediyor ve onu Algarve (m2 başına 2.368 €), Kuzey (m2 başına 1.834 €) ve Madeira Özerk Bölgesi (€ 1.678) izliyor. m2).

Ölçeğin diğer ucunda en ucuz bölgeler olan Azor Adaları Özerk Bölgesi (m2 başına 999 €), Alentejo (m2 başına 1.024 €) ve Merkez (m2 başına 1.105 €) yer almaktadır.

Portekiz’de son on yılda ev fiyatlarının yükselme eğilimi, pazardaki operasyon sayısını azaltan COVID-19 salgınına rağmen 2020 boyunca devam etti. Emlak fiyatları 2020’de ortalama % 5,9 artarken, yılın son çeyreğinde bu artış % 2,7 oldu.

2021’de Portekiz Emlak Piyasası İstiktarlı

2020 yılında Portekiz’deki emlak fiyatları yükseliş gösterirken, kredi derecelendirme ve araştırma ajansı Moody’s’in yakın tarihli bir raporu, Pandemi devam ederken, Portekiz’deki ortalama konut fiyatlarının ufak bir gerilemeyle 2021’de yaklaşık % 2 düşeceğini tahmin ediyor. Dönemin şartları itibariyle diğer AB ülkelerine kıyasla bu ufak düşüşler, Portekiz pazarının istikrarını gösteriyor. Uzmanlar ayrıca, düşüşlerin her zaman söz konusu olmayacağına ve bu durumun mülk türü, konum ve yaş gibi bir dizi faktöre bağlı olacağına da dikkat çekiyor.

2020 yılının sonunda yayımlanan raporda, bu ülkelerdeki ekonomilerin mevcut durumdan ağır şekilde etkilenen turizm gibi sektörlere daha bağımlı olması nedeniyle ev fiyatlarında düşüşün güney Avrupa ülkelerinde daha muhtemel olacağına dikkat çekildi.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz?

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.