Portekiz Emlak Fiyatları 2021’in İlk Üç Ayında %17.4 Arttı

Portekiz Emlak Fiyatları 2021’in İlk Üç Ayında %17.4 Arttı

Yayınlanan son rapor ve istatistiklere göre, Portekiz’de emlak fiyatları 2021’in ilk üç ayında %17.4 oranında arttı. Bu artış geçen senenin aynı dönemi göz önüne bulundurularak hesaplandı.

Bu artışın yanı sıra, satışa açık evlerin oranı da %87.8 oranında artış gösterdi.

Değerlendirilen bu üç aylık süreçte, kiralık evlerin sayısı da iki kattan fazla arttı ve 2020’nin aynı dönemine göre %101.1’lik artış kaydedildi. Bu durum kiralarda %9.4’lük bir düşüşle sonuçlandı ve kiralar ortalama 842 euroya düştü.

Lizbon En Pahalı Şehir Olmaya Devam Ediyor

Aynı rapora göre Viseu dışındaki tüm Portekiz bölgelerinde ortalama ev fiyatlarında artış oldu. Viseu’da ise %0.88’lik bir düşüş gözlemlendi. Artış gösteren yerlerin başında %18.6 ile Braga ve %15.2 ile Aveiro geliyor.

Grande Lisboa olarak bilinen bölgede Lizbon, Cascais ve Oeiras hem satılık hem kiralık evlerde en pahalı bölgeler olarak dikkat çekiyor. Lizbon ise 353.000 euro ile ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehir olarak listenin başında yer alıyor.

Satılık evlerin sayısının en çok arttığı yer ise yine Lizbon. Başkentte satılık evlerin sayısı %166.6 oranında artış gösteriyor. Düşüş gösteren tek bölge ise Castelo Branco.

Kiralık evlerin sayısında ise tüm bölgelerde artış gözlemleniyor.

Dikkat çeken bir başka nokta ise işyerleri ve ofis piyasasındaki değişim. Raporlara göre uzaktan çalışmanın artmasıyla ofis fiyatları düşerken, kiralık ofislerin sayısında %34.5 oranında artış gerçekleşiyor.

Düşük Yoğunluklu Bölgelerde Emlak Piyasası Yükselecek

Portekiz emlak piyasası ile ilgili beklentilerden bir diğeri de yabancı yatırımlarla ilgili. Ocak 2022’den sonra Lizbon ve Porto gibi şehirlerde alınan evler yatırımcılara Portekiz Golden Visa imkanı vermeyecek. Golden Visa almak isteyen yabancı yatırımcıların daha düşük nüfuslu ve az gelişmiş bölgelerde ev almasıyla emlak piyasası ülke genelinde hareketlilik gösterecek. Yatırımcıların artan ilgisi aynı zamanda bu bölgelerde yeni projelerin de hayata geçirilmesini sağlayacak.

IMF, Portekiz Ekonomisinin Hızlı Toparlanmasını Bekliyor

Emlak piyasasında bu gelişmeler kaydedilirken, IMF de Portekiz ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. IMF, yayınladığı “Fiscal Monitor” isimli dosyasında, Avrupa ülkelerinin bütçe yönetimini değerlendirdi ve bu yönetimin pandemi sonrası ekonomik iyileşmeyi nasıl etkileyeceğini açıkladı. Kurumun yayınladığı son rapora göre, Portekiz ihtiyatlı bütçe politikasıyla pandeminin yarattığı ekonomik sorunları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde çözmeye hazır.

Bu raporda Portekiz en hızlı ekonomik iyileşme gösteren az sayıda ülkeden biri olarak gösteriliyor. Tüm ekonomik göstergelerin olumlu olduğu Portekiz, bu kulvarda Almanya, Kıbrıs ve Yunanistan’la yarışıyor.

IMF ayrıca kamu borcunun geçen yıl %130 artış göstermesine rağmen 2025’te bu oranın 2016 ve 2019 arasındaki benzer bir düşüş eğilimi göstererek %116.6’nın altına düşeceğini öngörüyor. Portekiz ayrıca bütçe açığını kapamasındaki başarısıyla da birçok ülkeden çok daha iyi bir mali tablo yansıtıyor.

Ülkenin pandemi koşullarının ardından ekonomik toparlanmasına dair bu iyimser işaretler gayrimenkul sektörüne de olumlu yansıyarak sektörün güçlenmesini destekleyecektir.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz?

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.