Portekiz’de İşsizlik Oranı 2018 Yılına Göre Önemli Ölçüde Düştü

Portekiz’de İşsizlik Oranı 2018 Yılına Göre Önemli Ölçüde Düştü

Portekiz’deki İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün (IEFP) verilerine göre Mart ayında Portekiz’deki iş merkezlerinde kayıtlı işsizlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,1 oranında azalarak 333.776’ya düştü.

Portekiz’deki İşsizlik Oranları Yönetilebilir Seviyede Görünüyor

2018 yılının Mart ayıyla karşılaştırdığımızda, 2019 yılının Mart ayında Portekiz’de 59.559 daha az işsiz kişi bulunuyor. 2019’un Şubat ayına göre bile %2.6 gibi bir azalmadan bahsediliyor.  Yeni iş bulanların çoğunu, yeni mezunlardan çok 25 yaş ve üstü işsizler oluşturuyor. Bu durum, 2018 yılı içinde hükümetin ve şirketlerin işsiz kalmış vatandaşlara da iş imkanı sağladığını ortaya çıkarıyor. İş imkanlarının artması ve ekonominin genel olarak daha da iyiye gitmesi sonucunda işsizlik oranının uzun vadede daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Sosyal Güvenlik Fonlarında Ciddi Miktarda Bir Artış Var

Mart ayında, hükümetin sosyal güvenlik fonlarının güvenliğini sağlamak için ayırdığı bütçe ilk defa 18 milyar Euro’yu aştı. Portekiz bütçesinin %8.9’unu bu fona aktarmaya başladı. Bunun başarının arkasındaki etkenlerden bir tanesinin de lüks konutlardan alınan vergilerin de bu fona aktarılması olduğu konuşuluyor. Hükümet yetkilileri, Portekiz halkının sosyal güvencesini ve emekliliğinin rahat geçmesini sağlanmak adına bu önemli fona yatırım yapılmaya devam edeceklerini açıkladı.

Portekiz Ekonomisi Toparlanmaya Devam Ediyor

Sosyalist Cumhurbaşkanı Antonio Costa yönetimi altında, Portekiz ekonomisi son zamanlarda oldukça pozitif bir doğrultuda ilerliyor. 2011 Euro Bölgesi krizinde zirve yapan işsizlik bugünlerde idare edilebilir seviyelere geri getirildi. Ancak bu Portekiz’in sahip olduğu ve bütçesinin %120’sine denk gelen kamu borcunun hala Avrupa’nın en yüksek değerlerinden biri olduğu da bir gerçek. Hükümetin kamu borcuna da kısa zamanda bir çözüm bulması gerekiyor. Bununla birlikte olumlu gelişmeleri de göz ardı etmemek önemli. 2015 yılının sonundan itibaren Portekiz’de gayrimenkul piyasaları canlanırken geçen yıla göre işsizlik düştü, maaşlar ise yükseldi. Özellikle çalışanların ve maaşlarının artmasıyla sosyal güvence fonları yalnızca bu 3 senede 3.3 milyar Euro daha arttı. Portekiz’deki gelişmeler ilerisi için  aydınlık bir tablo çiziyor.