Brexit Belirsizliği Portekiz’i Nasıl Etkileyecek?

Brexit Belirsizliği Portekiz’i Nasıl Etkileyecek?

Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu tarafından üçünü kez reddedilmesiyle birlikte İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci iyice belirsiz bir havaya büründü. İngiltere’nin AB’den kopması, anlaşmanın sonucuna bağlı olarak farklı sonuçlar doğurabilir. Buna rağmen, her koşulda İngiltere ticaretinin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesi bekleniyor. İngiltere ve Avrupa Birliği çok kritik bir dönemden geçerken, bu süreç Portekiz’in geleceğiyle ilgili de merak uyandırıyor.

Brexit’in Olası Etkileri:

  1. Portekiz ekonomisi % 0,4’e kadar değer kaybedebilir
  2. İhracat % 26’ya kadar düşebilir
  3. Turizmde gelir kaybı yaşanabilir
  4. Finansman olumsuz etkilenebilir

Brexit’in Sonucu Portekiz ve İngiliz Vatandaşlarını Çift Taraflı Etkileyecek

2017 yılının rakamlarına göre İngiltere, Portekiz’in en büyük 4. ihracat pazarı olarak biliniyor. İngiltere ve AB, Brexit konusunda bir anlaşmaya varamazlarsa, Sterlin’in değer kaybetmesi ve ticari bariyerlerin yeniden ortaya çıkması nedeniyle ticaret darbe alabilir. Bununla birlikte, her iki ülke vatandaşlarının da hayatları süreçten büyük ölçüde etkilenecek gibi görünüyor.

İngiltere’de önemli sayıda Portekizli göçmen bulunuyor ve Brexit süreci onlar için hayati bir önem taşıyor. Öte yandan, Portekiz’deki varlıkları her geçen gün daha da belirginleşen ve ülkenin en büyük üçüncü Avrupalı nüfusunu oluşturan İngilizler bulunuyor. Bu nedenle iki ülkenin durumu gün geçtikçe daha fazla önem arz ediyor. Özellikle, İngiltere’den gelen popülasyonun Portekiz gayrimenkulünde büyümeye neden olacağı tahmin ediliyor.

Portekiz Ekonomisi Brexit’ten Ne Ölçüde Etkilenecek?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ile birlikte Portekiz ve İngiltere arasındaki ticari ilişkinin etkilenmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Portekiz’in en çok etkileneceği sektörler arasında bilgi teknolojisi, elektronik ve optik ürünler, elektrikli ekipman ve araçlar sayılıyor. Portekiz Ticaret Konfederasyonu’ndaki bir araştırmaya göre, Portekiz’in İngiltere’ye ihracatı %15 ile %26 oranında bir düşüş yaşayabilir. Yayınlanan veriler, Portekiz’in bu süreçten en çok etkilenecek 6. ülke olacağını belirtiyor. Yine de Portekiz’in ticari bağları başka potansiyel pazarlara yönlendirmesi ve ihracat hedeflerini çeşitlendirmesi Portekiz için büyük bir fırsat olacaktır.

Portekiz Turizminin Brexit’ten Etkilenmemesi Mümkün Mü?

İngiltere’nin satın alma gücünün azalması, İngiltere’den önemli sayıda turist çeken Portekiz turizmi için kötü bir haber. Portekiz Hükümeti bu durumdan en az ölçüde etkilenmek için İngiliz turistlerden vize talep edilmeyeceğini açıkladı. İngiltere’den de benzer bir açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Bir diğer konu da, İngiltere’nin yaptığı destekleri çekmesiyle birlikte Avrupa Birliği’nin önemli ölçüde etkilenecek olması. İngiltere’nin yaptığı büyük finansal destek düşünülürse, geride kalan AB ülkelerine çok daha büyük finansman maliyetleri gelecek. Bu konu ilerleyen günlerde ülke gündemlerini belirleyecek gibi görünüyor.

Sonuç Ne Olur?

Brexit süreci hala çok belirsizken Portekiz’in ne yönde etkileneceği konusunda çeşitli ihtimaller söz konusu. Şu an için Portekiz’in İngiltere ile olan yakın ilişkilerinden kaynaklanabilecek olası sonuçlar değerlendirilebilir. Son tahlilde hangi kararların alınıp geleceğin nasıl şekilleneceğini zaman gösterecek.