Portekiz En Sert Brexit Senaryolarına Karşı Bile En Büyük Yatırımcısı Olan İngiltere’ye Avrupa Birliği Piyasasından Faydalanma İmkânı Sunuyor

Portekiz En Sert Brexit Senaryolarına Karşı Bile En Büyük Yatırımcısı Olan İngiltere’ye Avrupa Birliği Piyasasından Faydalanma İmkânı Sunuyor

Portekiz’in Bir Yatırım Merkezi Olarak Çekiciliği Artıyor

Portekiz hükümetinin başarılı girişimcilik teşvikleri sayesinde Portekiz, özellikle başkent Lizbon, teknoloji ve bilişim konusunda dünyanın önden gelen şirketleri ve sayıları binlere ulaşan girişimcilik şirketlerini barındıran büyük bir merkez haline geldi. Son birkaç yıl içinde Google, BMW, Mercedes, Volkswagen, BNP Paribas, Natixis, Zalando, Bosch and Siemens ve Euronext gibi pek büyük firma Portekiz’de merkezler açmaya başladı. 2014 yılından bu yana Başkent Lizbon’da teknoloji alanında 2000 civarı yeni girişimcilik şirketleri açıldı. Hızla büyüyen ve şekillenen Lizbon teknoloji piyasası şehri gayrimenkul yatırımları için de oldukça cazip kılarak ülkenin yakın zamanda yaşadığı krizin sebep olduğu gayrimenkul piyasasındaki çöküşü tersine çevirdi. Hem art arda açılan girişimcilik şirketleri hem de fazlaca bereketli değeri sürekli yükselen gayrimenkul marketi ülkeye dünya genelindeki yatırımcıların gözdelerinden birine dönüştürdü. Ernst ve Young adlı saygın bir İngiliz danışmalık şirketinin Avrupa genelindeki araştırmaya göre Portekiz’in yatırımcılar için çekiciliğinin 3 sene içerisinde Almanya, Birleşik Krallıklar ve Fransa’yı geride bırakması bekleniyor.

Portekiz ve Birleşik Krallıklar Brexit’e Rağmen Ekonomik Bağlarını Korumak Niyetinde

Portekiz ve İngiltere’nin ticari ittifakı yüz yıllardır devam ediyordu fakat ülkenin son yıllardaki ani gelişimi büyümesi Birleşik Krallıklardan çok sayıda yatırımcı ve turisti çeker hali gelmişti. Kapının ardında bekleyen Brexit canavarına karşın Portekiz ve Birleşik Krallıklar mevcut ticari ilişkilerini korumak için çok sayıda önlem almaya başladılar. Birleşik Krallıklı yatırımcılar bu fırsatı kaçırmayarak sadece 2018 yılında tam 711,000,000 Avro değerinde yatırım yaptılar. Şu an Birleşik Krallık Portekiz’e yapılan yatırımlarda Çin, Hollanda ve İspanya’yı aşarak birinci sırada geliyor. Tam da bu sebepten dolayı Portekiz hükümeti Brexit’in yaratması beklenen olumsuzluklara karşı İngiltere ve vatandaşlarıyla ilişkilerini korumaya kararlı. 2016 yılındaki Brexit referandumunun ardından 2017 Nisanında Birleşik Krallıklı işletmelerin Portekiz ticaret ve yatırım ajansları üzerinden Avrupa Birliği ile işlerinin devamlılığını sağlayacak Portekiz IN isimli bir çalışma komitesi oluşturdu. Bu proje sayesinde son iki yılda 22 İngiliz şirketi 26 proje ile Portekiz’de 1400 iş pozisyonu yarattı. Portekiz parlamentosu sert Brexit halinde dahi Portekiz’de yaşayan bütün Birleşik Krallıklar vatandaşlarının mevcut haklarının korunumuna dair karar aldı.

Portekiz Birleşik Krallıklara Brexit’in Muhtemel Ticari Zararlarına Karşı Koruma Sağlıyor

Portekiz IN AB içerisinde çalışmaya devam etme arzusundaki Birleşik Krallıklar İşletmeleri için Portekiz’i ideal istikamete dönüştürmeyi planlıyor. Portekiz gelir vergisini minimuma indirecek bir vergi sistemi, yatırımlar için uygun bir altyapı, güvenlik, siyasi ve ekonomik istikrar, kapsamlı bir sağlık hizmeti ve yetenekli ve yenilikçi bir iş gücüne ucuz ulaşım gibi pek çok müstesna imkân sağlıyor. Birleşik Krallıklar ile aynı zaman diliminde olması ve Birleşik Krallık şirketlerinin AB pazarındaki devamlılığını garantilemesi bakımından Portekiz İngiltere için sert Brexit ihtimaline karşı yadsınamaz bir koruma sağlıyor. Birleşik Krallıklar aynı zamanda Portekiz en büyük turist kaynağı. Portekiz İngiliz ziyaretçilere vizesiz giriş, özel pasaport geçitleri, Portekiz sağlık sistemini kullanma hakkı ve sürücü belgesi geçerliği gibi pek çok ayrıcalık tanımayı planlıyor. İngiltere ve İngilizcedeki “Hoş geldiniz” anlamındaki “Welcome” kelimelerinin birleşimi Portekiz’in yarattığı  “Brelcome” kampanyası adeta Brexit’a karşı kullanılıyor. Portekiz İngiltere’ye“Brelcome, biz sizi asla bırakmayacağız” sloganları ile işbirliği isteklerini güçlü bir şekilde iletiyor. Kampanya şu ana kadar 13 milyon Birleşik Krallık vatandaşına ulaştı. Görünüşe göre ne Portekiz ne de Birleşik Krallıklar birbirlerinden ayrılmamaya kararlı.