Kırsal Florida’nın Gelişiminde Tavistock Etkisi: Gayrimenkul Sektörü için Örnek Proje

Kırsal Florida’nın Gelişiminde Tavistock Etkisi: Gayrimenkul Sektörü için Örnek Proje

Florida’nın kırsal bölgesinin gelişmesiyle ilgili özel yatırım şirketi Tavistock’un yaptığı yatırımlar ilgi çekiyor. Şirketin, 44 km2’lik Nona Gölü projesi Birleşik Devletler’in en hızlı büyüyen ve planlı çevre projelerinden biridir. Yılda 1000-1500 kişiyi bölgeye çekmeyi başaran projede, satın alınan ortalama konut fiyatları 522,000 dolar civarındadır.

Tavistock bölgenin gelişmesi için vizyoner bir yaklaşım sergiledi ve hükümet liderlerini bölgeye teşvik ve yatırım sağlamak için ikna eden bir yöntem geliştirdi. Proje, Medical City adındaki tıbbi bakım, araştırma ve eğitim için önde gelen bir merkezi; Orlando City Center adındaki eğitim kampüsünü, ayrıca Ulusal Tenis Birliği’nin merkezi ve eğitim kampüsünü bünyesine katarak büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Tavistock tarafından 1996 yılında alınan Nona Gölü’nün şu anda 12,000 sakini ve 5,000 çalışanı var. Aslında proje için 2031 yılına kadar bir genişleme planlanmamıştı fakat bölge o kadar hızlı gelişiyor ki Tavistock 3,000’den fazla ev ve apartman için 1,800 dönümlük bir arazi satın aldı; şu anda da yeni arazi arayışları devam ediyor.

Deseret Ranch İşbirliği

Tavistock yöneticileri köklü bir çiftlik olan Deseret Ranch ile on yıldan uzun bir süredir sağlam bir diyalog içinde olduklarını ifade ediyorlar. Bu diyalog ilk olarak şirketin vizyon danışmanı olan bir arazi planlama avukatı tarafından başlatılmış. Bugünlerde ise bu diyalog bir işbirliğine dönüşmek üzere. Deseret Ranch ve Tavistock 24,000 dönümlük bir arazi üzerinde Sunbridge adını verdikleri bir projeye başlamayı hedefliyorlar.

Sunbridge projesi için uzun vadede 37,000 ev ve daire, 3,000 otel odası ve yaklaşık 2 km2’lik ticari alan planlanıyor. Aynı zamanda, Orlando bölgesindeki son kalan gelişmemiş göller bölgelerinden birinin projeye dahil edilmesi konuşuluyor.

Şimdilik, proje ile ilgili detaylar belirsiz fakat her halükarda iddialı. Sunbridge’in her ev için çiftçiliğe ayrılmış binlerce dönüm ve göle ulaşım sunan bir proje olarak “topluluk ve doğanın kesişim noktası” olarak hizmet edeceği belirtiliyor. Yetkililer Tavistock’un Nona Gölü’nde bir yaşam bilimi nişi oluşturduğu gibi, Sunbridge’i de tarıma, gıda üretimine ve su tasarrufuna odaklanan gelecek için bir istihdam sahası olarak öngördüğünden bahsediyor. İşler planlandığı gibi giderse, proje 2018’de filizlenecek ve gelişmesi 2047 yılına kadar devam edecek.

Tavistock’un yaptığı projelerle cesur ve örnek alınacak işlere imza attığı su götürmez bir gerçek. Gayrimenkul sektörünün her daim bu nitelikte işlere ihtiyacı olacağını söyleyebiliriz.