Kasım Ayında Portekiz Golden Visa Yatırımlarında %41 Oranında Artış Oldu

Kasım Ayında Portekiz Golden Visa Yatırımlarında %41 Oranında Artış Oldu

Portekiz Golden Visa Programı yürürlülüğe konulduğundan beri toplam 11.579 birey oturma izni aldı ve bunların 2.264 tanesi 2018 Ocak – Kasım döneminde gerçekleşti. Şimdiye kadar program kapsamında yapılan toplam yatırım hacmi 4,1 milyar euro’nun üzerinde.

Çinliler’in Domine Ettiği Markette Türkler En Çok Yatırım Yapan Üçüncü Ülke

Üç yıl önce 5 Golden Visa yatırımından 4’ü Çinli yatırımcılar tarafından yapılıyordu. Kasım ayı rakamlarına bakıldığında ise yatırımların yalnızca %40’ının Çinliler tarafından yapıldığı görülüyor. Toplam yatırım miktarına bakıldığında ise programın başından beri yatırımın %59’unun Çinliler tarafından yapıldığı biliniyor.

Golden Visa’ya en çok yatırım yapan ülkeler arasında Çin dışında Brezilya, Türkiye, Rusya ve Güney Afrika bulunuyor. Kasım ayı rakamlarına bakıldığında yatırımcıların %14’ü Brezilyalı, %12’si Türk, %4’ü Rus ve %2,5’I Güney Afrikalı olarak kayıtlara geçiyor.

Kasım Ayı Golden Visa Yatırımlarında %41 Oranında Artış Oldu

Portekiz Sınırları ve Göçmenlik Servisi’nden elde edilen verilere göre Kasım 2018’de Portekiz yatırım karşılığı oturma izni programı Golden Visa ile 77.100.876,53 euro değerinde yatırım yapıldığı biliniyor. Geçen yılın aynı ayında yapılan 54.589.231,55 euro’luk yatırımın bu yıl kasım ayında %41 oranında arttığı gözlendi.

Portekiz Hükümeti, geçen ay gerçekleşen 126 Golden Visa yatırımının 121 tanesinin gayrimenkul yoluyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Kasım ayında gerçekleşen gayrimenkul yatırımları arasında yalnızca 13 tanesinin 30 yaşından eski bir mülkün renovasyonu yoluyla gerçekleştiğini belirten hükümet, 5 tane de sermaye tranferi yoluyla işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Şimdiye kadar gerçekleşen toplam 4,1 milyar euro’luk Golden Visa yatırımının %90’ının gayrimenkul edinimi yoluyla yapıldığı biliniyor. Bu sayede özellikle Lizbon emlak sektöründe son 3-4 yıldır ciddi bir hareketlilik oldu.