Portekiz’de Golden Visa Başvurusu Yapan İlk Yatırımcılar Vatandaşlıklarını Aldı

Portekiz’de Golden Visa Başvurusu Yapan İlk Yatırımcılar Vatandaşlıklarını Aldı

Portekiz Golden Visa Programı ile yatırım karşılığında vatandaşlık elde etmek son gelişmelere kadar somut bir örnekle desteklenmemişti. Program kapsamında Portekiz vatandaşlığına başvurabilmek için kalıcı oturum izninin bir yılı aşmış olması gerekiyordu. Kalıcı oturma iznine sahip olabilmek için de Portekiz’de ardışık 5 yıl boyunca yasal oturuma sahip olma zorunluluğu vardı. Buna göre, Portekiz Golden Visa yatırımcılarının vatandaşlık başvurusunda bulunmaları için programda 6 yılı doldurmaları gerekiyordu. 2012 yılı sonunda açıklanan program kapsamında ilk yatırımcılar henüz 6 yılını doldurmadığı için Golden Visa ile vatandaşlık alan bir emsal de bulunmuyordu.

Geçtiğimiz yıl yapılan hukuki düzenlemelerden sonra vatadaşlık başvurusu için gereklilik değişti. Artık Portekiz Golden Visa Programı kapsamında yatırımcılar beşinci yılın sonunda vatandaşlığa başvurmaya hak kazanabiliyorlar.

Yasal Oturum Vatandaşlık Başvurusu için Yeterli mi?

Portekiz Golden Visa Programı 2012’nin sonunda yürürlüğe girdiği için bu zamana kadar vatandaşlık hakkının geçerliliği hakkında bir belirsizlik söz konusuydu. Portekiz hükümetinin yasal oturumu, oturum iznine beş yıl boyunca sahip olmak mı yoksa beş yılın yarısından çoğunu fiziksel olarak Portekiz’de geçirmek olarak mı tanımladığı yoruma açıktı. Bu durum, Portekiz’de Golden Visa yatırımı yapmayı düşünen kimi yatırımcıların çekimser davranmasına sebep oluyordu.

İngiltere Örneği

İngiltere Yatırımcı (Tier 1) Programı kalıcı oturum izni ve sonucunda vatandaşlık verecek kadar uzun zamandır devam eden Avrupa Birliği’ndeki tek programdı. Beş yıl boyunca her yıl en az 6 ay İngiltere’de oturum şartıyla Tier 1 yatırımcıları kalıcı oturma iznine sahip olabiliyorlardı. Bu oturum şartı yatırımcının eşi içinde de geçerliydi. İngiltere Yatırımcı Programının zorlu yurttaşlığa kabul şartları Portekiz için de iyimser bir manzara çizmiyordu.

İlk Yatırımcılar Artık Portekiz Vatandaşı

Portekiz Golden Visa Programının gerekliliklerini sağlayan ilk yatırımcılar 2018 yılında Portekiz vatandaşlıklarını elde ettiler. Somut örnekler Portekiz Golden Visa Programının beş yıl içinde sadece 35 gün oturum şartıyla kalıcı oturum izninin ve vatandaşlığın alınabileceğini onaylıyor. Çifte vatandaş olmaya hak kazanan yatırımcılar Portekiz Golden Visa Programı hakkındaki belirsizlikleri gidermiş oldular.

Portekiz Golden Visa Programının Gereklilikleri Neler?

Yatırımcılar 500.000 € değerinde gayrimenkul yatırımı karşılığında Portekiz Golden Visa Programına başvurabiliyorlar. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları olan yatırımcılara özel olarak tasarlanmış program ülkeye nitelikli yatırım çekiyor. Oturma iznini sürdürebilmek için yatırımcıların ilk sene yılda 7 gün, geriye kalan her sene ise 14 gününü Portekiz’e geçirme şartı bulunuyor.

Siz de Paladin’in ayrıcalıklı ekibinin danışmanlığında Portekiz Golden Visa yatırımı yaparak Avrupa vatandaşı olmak isterseniz aşağıdaki formumuzu doldurabilirsiniz.