Karadağ Konut Sektörü Yükselen Turizmin Etkisiyle Parlayacak

Karadağ Konut Sektörü Yükselen Turizmin Etkisiyle Parlayacak

Karadağ’daki konut fiyatları emlak sektörüne olan güçlü talep ve yükselen turizm sektörüyle birlikte yükselmeye hazırlanıyor. Yatırım fırsatları arayan cesur yatırımcılar, bölgeyi yakından takip ediyor.

Karadağ İstatistik Ofisi’ne göre, 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar yeni konutların ortalama fiyatları %4,95 artarak metrekare başına 1.102 € ‘ya kadar yükseldi. Önceki yılın verileri ile karşılaştırıldığında gidişatta kekin bir dönüş yaşandı. 2016 yılının ikinci çeyreğinde konut fiyatlarının yıllık %10,18’lik bir düşüş yaşadığı açıklanmıştı.

Enflasyona göre düzenlendiğinde 2017 yılının ikinci çeyreğindeki konut fiyatları önceki yılın aynı dönemine göre değişmedi. Buna rağmen, tablolar işaretlerin olumlu olduğunu gösteriyor. Talep sağlamlaşmış durumda ve son iki yılda talebin yıllık ortalama %10 civarında arttığı tahmin ediliyor.

Yabancı Talebin Artması Bekleniyor

Avrupa’dan (Brüksel, Milano, Barselona, ​​Londra, Oslo ve Stokholm gibi) birçok yeni uçuşun başlaması nedeniyle, yabancı mülkiyet talebinin artmaya devam etmesi bekleniyor. Karadağ İstatistik Ofisi’ne göre 2016 yılında turist sayısı %10,2 artarak 808.788 kişiye ulaştı. 2017 yılının ilk üç çeyreğindeki turist sayısı ise önceki yılın aynı dönemine  göre %18 artış göstererek 737.753 kişiye yükseldi.

Erken Dönem Yatırımcılar için Cazip Fırsat

Turizm Masterplanı 2020’ye bakıldığında Karadağ mükemmel bir yatırım fırsatı olabilir. Ülkede hükümet tarafından varlıklı kitleye hitap eden turizmin geliştirilmesi destekleniyor. Turizm yatırımları özellikle yüksek teknolojili oteller, golf sahaları ve diğer lüks tesisler etrafında odaklanıyor. Karadağ’daki gelişmeler ile ilgili farkındalık yüksek seviyelerde olmadığından emlak fiyatları düşük seviyelerde ve erken dönem yatırımcılar için cazip durumda.

Avrupa Komisyonu (EC), Bar-Coljare otoyolu gibi büyük altyapı ve turizm yatırımlarının etkisiyle, Karadağ’ın 2017’de %3,9 ve 2018’de %3,3’lük bir büyüme kaydetmesini bekliyor. 2013-2016 dönemine bakıldığında ortalama büyüme yıllık %2,8 civarında olmuş.

Yabancı Yatırımcılar için Uygun Ortam

Karadağ’da yabancılar için mülk alımı konusunda arazi dışında herhangi kısıtlama bulunmuyor. Arazi alımları yabancılar tarafından yalnızca bir şirket aracılığıyla yapılabiliyor. Bir bina inşa edildikten sonra ise mülkiyet basit bir prosedürle bireylere aktarılabiliyor. Bunun dışında, yabancıların ev alımlarını teşvik etmek amacıyla federal hükümet 2015 yılında mülkün fiyatına bakmaksızın oturma izni veren bir yasa çıkardı