İspanya’da 2018 Yılı Gayrimenkul Sektörünü Yönlendiren 9 Trend

İspanya’da 2018 Yılı Gayrimenkul Sektörünü Yönlendiren 9 Trend

2018 yılında İspanya emlak sektöründe güzel gelişmelerin olması bekleniyor. Yapılan projeksiyonlara göre sektördeki büyüme bu yıl yatırımcıyı tatmin edecek. Yayınlanan raporlara göre 2018’de İspanya gayrimenkul sektörü, yatırım alternatiflerinin ve büyük likiditenin eksikliği sayesinde desteklenecek. Ayrıca, son yıllarda piyasaya giren yeni oyuncular (SOCIMI, uluslararası fonlar, aile şirketleri, vb) İspanya’da gayrimenkul sektörünün gelişimine ve profesyonelleşmesine katkıda bulunacak.

BNP Paribas, gayrimenkul sektörünün perakende, konut, ofis, lojistik, otel, alternatif yatırımlar gibi farklı alanlarını inceleyen geniş bir rapor hazırladı. Biz de İspanya ile ilgilenen yatırımcılarımız için 2018 yılı İspanya gayrimenkul sektörünü yönlendiren ana trendleri listeledik.

 

  1. Gayrimenkul Piyasasına Yön Veren Lojistik Sektörü

Lojistik pazarı özellikle e-ticaretin artması, yıllık % 25’lik büyüme ve %41’lik bir pazar payıyla büyük ölçüde emlak sektörüne yön vermeye devam edecek. Son dönemdeki kaliteli arzın azlığı lojistik parametrelerinde inovasyon ve malzemelerin sürdürülebilirliğini içeren yeni projeler geliştirilmesini tetikledi ve endüstriyel arazilerin satışını arttırdı. Yeni projelere uygulanan LED aydınlatma bu sektörde önemli bir yenilik olarak şirketlerin tüketimde kayda değer tasarruf sağlamasına olanak sağlayacak.

  1. Yüksek Perakende Karlılığı

Perakende segmentindeki yatırımlar GSYİH büyümesi, istihdam yaratma, tüketim artışı ve yatırımcı iştahının artmasıyla desteklenerek önceki yıla benzer seviyelerde seyredecek (4 milyar avronun üzerinde)

  1. Konut Sektöründeki Yoğunlaşma

2018 yılında girişimcilerin birleşmesine, şirketlerin fonlara satılmasına ve borsaya girenlerin artmasına tanık olmaya devam edeceğiz. Yerel geliştiricilerden bazıları ulusal topraklardan yer satın almasıyla adını yeniden duyuracak. Arazi sıkıntısı arsa fiyatlarını ve dolayısıyla inşaat maliyetlerini arttıracak. Bazı bölgeler yatırımcıların dikkatini çekmeye başlayacak; böylece Madrid, Barselona, ​​Balear Adaları ve Costa de Sol gibi diğer konsolide bölgeler arasında yer alacaklar.

  1. Kaliteli Ofisler için Artan Talep

İspanya’daki ofis sektörüne yapılan yatırım, yıl sonunda 2.5 milyar avro seviyelerinde seyrederek. 2017 yılına benzer bir yatırım hacmi sergileyecek. Yatırımcılar, özellikle kaliteli ofis alanı için artan talep nedeniyle bu sektöre olan bağlılıklarını koruyacak.

Yatırımcıların türüne bağlı olarak, “katma değer ve Çekirdek +” profili daha büyük bir role sahip olacak ve yeni ofis projeleri geliştirmek için arazi satın almayı düşünebilecek yatırımcı sayısını artıracaktır. Daha muhafazakâr bir profile sahip olan yatırımcılar ise  birincil fırsatların olmaması nedeniyle, iddialı yatırım planlarını gerçekleştirmede daha fazla zorlanacaktır.

  1. Yeni Çalışma Kültürü

Ofis segmentinin yükselme döngüsü hem emilim seviyelerinde hem de kiraların artışında devam edecektir. Ofis sektörüne yönelik olumlu makroekonomik verilere rağmen, ofis alanı talebi 2007’deki seviyelere ulaşamayacak ve iş başına düşen metrekare oranlarında genel olarak düşüş gözlenecektir.

  1. Uluslararası Fonlarda ve SOCIMI’de rotasyon

Satış tarafında ise, piyasa dinamizmini uluslararası fonlar ve SOCIMI ile koruyacak ve bu araçların vergi avantajlarını elde etmek için gerekli minimum süre için portföylerinde bulundurduktan sonra varlık rotasyonu dönemine girecek. Yeni oyuncular, geliştirme ve yönetim faaliyetlerinin değerini maksimize etmek için yeni kaynak ve bilgi ile katkıda bulunacaklar

  1. Orta Ölçekli Perakende Parklarına Yenilenen İlgi

Kriz nedeniyle uzun yıllar süren kesintilerden sonra özellikle orta büyüklükteki perakende parklarının gelişmesini destekleyen yatırımcılar tarafından ticari alanların satın alınması konusunda net bir eğilim var. Hipermarketler, süpermarketler veya banka şubeleri ve orta büyüklükteki alanlar gibi başka ürünler de belirli bir yatırımcı tarafından artan ilgiyi görecek olsa da alışveriş merkezleri yatırımcılar tarafından en çok talep edilen varlık türü olmaya devam edecek. 2018 yılı karlılık seviyeleri ise 2017 yılına benzer oranlarda seyredecektir. (orta büyüklükteki parklarda % 6-6,5, birincil alışveriş merkezlerinde %5-5,5, ana caddelerde ise %3)

  1. Aile Otel Grupları için Satış Fırsatı

Otel segmenti, dünyadaki ikinci en büyük turizm merkezi olan İspanya’daki yatırımcıların iştahını kabartan popüler bir yatırım türü olmaya devam edecek. (2017 yılında 82 milyon turist) Bu durum, sermaye piyasalarının likiditesi göz önüne alındığında başta küçük ve orta ölçekli aile otel grupları olmak üzere varlık sahiplerini otellerini satmak için motive edecektir.

  1. Alternatif Pazarlar Yeniden Ön Planda

2018 yılında otoparklar, benzin istasyonları, klinikler, bakım evleri, hastaneler, üniversiteler, okullar ve öğrenci yurtları gibi bazı alternative yatırım sektörlerinin profesyonelleşmesi yönünde bir eğilim olacaktır. Tahminler, özellikle öğrenci konaklaması gibi bazı sektörlerde profesyonelleşmeye giden yatırımcıların tatmin olacağı yönünde.