İspanya Ekonomisi Kendini Toparladı

İspanya Ekonomisi Kendini Toparladı

Resmi verilerin gösterdiğine göre İspanya ekonomisinde 2008’deki krizden bu yana yaşanan zorluklar aşılmaya başlandı. Bunda önemli bir katkı tabi ki emlak sektörünün. Fiyatlar hala yeterince yüksek bir seviyede olmasa bile İspanya emlak sektörü, ekonomi adına bir ilaç etkisi yaratıyor diyebiliriz.

Sayılara bakmamız gerekirse emlak adına satış ve kiralama sayılarının toplamı 465.000 civarındaydı 2017’de. Bu da 2008’den beri görülen en yüksek seviyeye ulaşıldığı anlamına geliyor. Hem en yüksek seviye hem de bir önceki yıl olan 2016’dan sonra yüzde 15 bir yükseliş anlamında.

2008’deki kriz sonrası olaylar yatırımcıların Emlaklarını elden çıkarmaları ile başladı ve bu yüzden düşen fiyatlar ancak kendini 2014’te toparlayabildi. 2014’te görülen yükseliş ise o yıldan bugüne devam etmekte.

Moodys’deki bir açıklamanın söylediğine göre önümüzdeki durumun iki sebebi var bunlar: İspanya’nın kendini düzeltme yolunda emin adımlarla giden ekonomisi ve de düşen işsizlik oranının verdiği güven.

Yatırımların yaklaşık olarak yüzde 13’lük bir kısmı İngiltere ve Fransa’dan yatırımcılar tarafından yapılmış. Elbette ki bu gibi yabancı merkezli yatırımlar özellikle turistik bölgelerde yoğunlaşıyor. Örneğin Kanarya Adaları kısmı.

Yatırım ajansı olan Lucas Fox’un açıklamasına göre Madrid İspanya pazarı adına çok hayatı bir önem taşıyor. Aynı açıklamada verilen sayılara göre Madrid’deki satışların oranı 2017’de yüzde 92 artmış ve emlak yüzde 311 oranında değer kazanmış.

Yine Lucas Fox’un yöneticilerinden  Rod Jamieson’ın yaptığı açıklamalara göre Madrid’de yeni inşa edilen yatırım projeleri çok başarılı ve yükselişte. Bu yüzden de yeni kan arayan yatırımcıların gözü de Madrid’in üzerinde.