Berlin, Avrupa Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler Listesinde İlk Sırada

Berlin, Avrupa Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler Listesinde İlk Sırada

Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler Raporu, Avrupa genelinde gayrimenkul yatırım ve geliştirme eğilimleri, emlak finansmanı ve sermaye piyasaları, şehirler, gayrimenkul sektörleri ve diğer gayrimenkul konularında bir bakış açısı sunar. Bu yıl 15. kez yayınlanan listeye göre;

Almanya , İngiltere’nin “Avrupa’nın 1 Numaralı Güvenli Limanı” Ünvanını Sarsıyor

Berlin dört yıldır Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler Avrupa sıralamasında en üst sıradaki yerini koruyor.  2017 yılı listesinde Berlin, Hamburg ve Frankfurt ilk üç sırayı kapatmıştı. Bu yıl yine Berlin en üst sıraya yerleşirken, Frankfurt ve Münih’in de yer bulmasıyla Almanya listenin ilk beş sırasını domine etmeyi başarıyor.

Frankfurt, özellikle Brexit sonrası, finans sektörünün desteklediği sağlam bir büyüme göstermesi nedeniyle ikinci sıraya yerleşti. Frankfurt ile aynı sırayı paylaşan Kopenhag, hızlı gelişen konut sektörüyle uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Dördüncü sıradaki Münih ise pahalı olmasına rağmen yatırımcılar ve geliştiriciler için gözde bir market olarak yerini koruyor. Beşinci sıraya yerleşmeyi başaran Madrid ise Frankfurt’tan sonra güzel bir atak yapan ikinci şehir. Ofis kiralamalarındaki büyümeler sayesinde atağa geçen Madrid, geçen seneye göre dört sıra atlayarak beşinci sıraya yerleşti.

Genel tabloya bakıldığında Almanya uzun zamandır istikrarlı bir duruş sergiliyor. Yatırımcılar, Berlin’in en büyük yatırım şehri olarak yeniden tanımlanacağını düşünüyorlar.

Ön Planda Olan Sektörler

Sektörler açısından bakıldığında, lojistik marketi 2018 yılında yatırımcılar için en çok arzu edilen sektör olarak kendisini sağlamlaştırmıştır. Bunun dışında, niş olarak tabir edilebilecek konut sektörleri son dönemde hızla dikkat çekmeye devam ediyor. Öğrenci konutları, sağlık hizmetleri, bakım evleri projeleri her geçen gün daha fazla yatırımcının ilgi alanına giriyor. Öte yandan, yatırımcılar perakende ve ofis gibi geleneksel emlak sektöründen uzaklaşıyor gibi görünüyor. Buna rağmen, paylaşılan ve hizmet veren yeni nesil ofisler yatırımcılar arasında artan bir ilgi görüyor.