Avrupa’nın En Büyük Kentsel Müdahale Projesi: “Madrid, Nuevo Norte”

Avrupa’nın En Büyük Kentsel Müdahale Projesi: “Madrid, Nuevo Norte”

Madrid Belediye Meclisi, Kalkınma Bakanlığı ve Castellana Norte 27 Temmuz’da “Madrid, Nuevo Norte” (Madrid, Yeni Kuzey) projesini açıkladı. Proje, şehrin kuzey kesiminde 20 yılı aşkın süredir ertelenen 6,000 milyon € değerinde büyük bir kentsel kalkınma planını uygulamaya koyuyor. Daha önce ‘Operacion Chamartin’ olarak adlandırılan proje, Avrupa’nın en büyük kentsel müdahalesi olarak tasarlandı ve Madrid’in Kuzey bölgesini Chamartin tren istasyonu çevresinde büyük bir ticaret merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Kalkınma Bakanı İnigo de la Serna ve Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena, 24 yıl duraklamadan sonra düzenlenen bir basın konferansında projenin ayrıntılarını verdi. İlk kez 1993 yılında gündeme gelen ‘Operacion Chamartin’, 2015 yılından sonra ‘Madrid Puerta Norte’ adı altında 1.7 milyon m2‘lik geliştirilebilir alanın yarıya düşürülmesiyle ve inşa edilecek ev sayısını 17,000’den 4,600’e çekerek aktive edildi.

Yeni projenin toplam inşaat alanı 2.68 milyon m2 olacak ve bu alanın 1.2 milyonluk kısmına ofis yapılacak. Yeni finansal alanda, yerleşim için ayrılmış 300,000 m2’lik bir arazi var ve evler başkentin ana çevre yollarından biri olan M30’un kuzeyinde yer alacak.

Yeni ticaret merkezi yeşil alanlara sahip olacak ve Madrid Belediye Meclisi’nin basın bülteninde açıklandığı gibi sürdürülebilir hareketliliği sağlamak için uygun ulaşım sistemleri uygulanacak. Projenin ekseni olan Chamartin istasyonuna eklenen on yeni rotayla birlikte toplam 31 hat geçecek ve bunların 18’ini yüksek hızlı trenler oluşturacak.

Kalkınma Bakanı, bu operasyonun teknik ve politik taraflarıyla baş etmekte çok zorlandıklarını belirterek önemli olanın sonunda tüm tarafların bu önemli proje üzerinde uzlaşması olduğunu söyledi. Hesaplamalara göre proje yaklaşık 6,000 milyon €’luk bir yatırım anlamına geliyor ve yaklaşık 200,000 kişiye istihdam yaratacak.

Madrid Belediye Başkanı, Belediye Meclisi’nin görüşmelerin kapısını açmış ve bunula ilgilenen partnerler bulmuş olmaktan gurur duyduğunu belirterek, projenin ülkenin önümüzdeki dönemi için ne kadar önemli olduğunu hep birlikte göreceğiz dedi.