İspanya’da Turizm Bölgelerine Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi

İspanya’da Turizm Bölgelerine Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi

İspanya emlak piyasası son dönemde patlama yaşıyor. Eğer yazlık bir eve yatırım yapmayı düşünüyorsanız, şimdi bunu yapmak için en iyi zaman olabilir.

İspanya, Fransa ve ABD’den sonra en popüler üçüncü turizm merkezidir ve bu nedenle yatırımcılar için tatil bölgesinde kiralanabilir bir mülke yatırım yapmak için cazip bir lokasyondur. Turizm pazarının popülerliği, düşük fiyatlara nitelikli mülklerle birleşince tatil kiralamaları için en iyi seçeneklerden biri haline gelmiştir. Ayrıca, tatil bölgesindeki kiralanabilir mülkler en karlı yatırım seçeneklerinden biridir. Özellikle sahile ve büyük şehirlere yakın alanlar yatırım yapmak için en iyi fırsatları sunan bölgelerdir.

 

Geçen Yılın Turizm Verilerine Bakış

  • Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2016 raporuna göre İspanya turizm gelirlerinde Çin ve ABD’nin hemen ardından geliyor ve yıllık 56.5 milyon ABD doları geliri var.
  • Geçen yıl yaklaşık 75 milyon turist İspanya’yı ziyaret etti. Turizm sektörü, 2016 yılında ziyaretçilerin %10,3’lük bir artışıyla 2015’ten sonra rekor kırdı.
  • 2016 yılında, İspanya turistlerinin çoğunluğu (yaklaşık %22.1’i) Birleşik Krallık’tan (879.152) geldi. Fransa (%6.5), 603.901 ziyaretçi ile ikinci sırada ve Almanya (%13.3) 454.403 turistle üçüncü sırada geldi.
  • Yabancı turistlerin İspanya’da 2015 yılına göre daha fazla para harcadıkları gözlendi. İngilizler, İskandinavlar ve Almanlar sırasıyla %9, %8 ve %3.6 oranında daha fazla para harcadılar. Öte yandan, Fransızların harcamaları %3.5 oranında azaldı.
  • İspanya’yı ziyaret eden ve yazlık kiralamayı tercih eden ana müşteri grubu çoğunlukla Kuzey Avrupa’dan gelen aileler. Aileler genellikle rahat ederek gittikleri yerden daha fazla keyif alabilmek için böyle bir tercihte bulunuyor.

 

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul – Tatil Evine Yatırım Yapılmalı mı?

Tatil evleri İspanya turizm endüstrisinde en karlı yatırım seçeneklerinden biridir.

Geçtiğimiz dönemde, İspanya konut stok seviyeleri 2008’de yaşanan ekonomik krizin ardından azalmış ve inşaat sektörünün gelişimi yavaşlamıştı. Son on yılda, endüstrinin öne çıkan engellerinden biri olarak hükümetin finansal yardım kesintileriyle birlikte uluslararası yatırımcıların da kaybedileceğinden korkulmuştu.

Son dönemde İspanya kıyı şeridi yeniden altın çağını yaşamaya başladı. Tatil bölgelerindeki mülk alım satımı yeniden hız kazandı ve gayrimenkul yatırımı yapmak için en iyi seçeneklerden biri haline geldi. İspanyol Kalkınma Bakanlığı (Ministerio de Fomento), 2016 yılında tatil evi alım satımlarında 11 bölgenin en az %50 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Valencian sahilindeki Alicante ve Castellón, Andalusya’daki Cadiz ve Malaga, 2016 yılında tatil evi satın alımlarında en yüksek trende sahip bölgeler oldu. Sahile ve büyük şehirlere yakın olan alanlar, tatil evine yatırım yapmak için en iyi fırsatları sunan bölgeler olarak değerlendirildi.