Yunanistan’ın Attica Bölgesinde, İnşaat Faaliyetleri Tahminlerin 5 Kat Üzerinde

Yunanistan’ın Attica Bölgesinde, İnşaat Faaliyetleri Tahminlerin 5 Kat Üzerinde

Yunanistan emlak piyasası uzun süredir yatırımcılar için popüler bir merkezdir. Ülke, 2008’deki küresel ekonomik kriz nedeniyle birçok aksilikle karşı karşıya kalsa da, emlak piyasası büyük ölçüde kayıplarını telafi etti ve o zamandan beri Yunan ekonomisinin istikrarlı bir şekilde yeniden inşasına yardımcı oldu.

Yunanistan Ekonomisi Yaralarını İyileştirdi

Yunanistan, 2008 küresel krizinden en çok etkilenen ülkelerden biriydi. Krizle geçen onca seneden sonra Yunanistan, şimdi yavaş yavaş toparlanıyor ve gelişmekte olan bir ekonominin sağlıklı belirtilerini gösteriyor. Kriz başladıktan sonra alt üst olan ekonomi en çok emlak piyasasını etkiledi ve neredeyse %50’lik bir değer kaybına sebep oldu. Yunanistan emlak piyasası şimdi tekrar yoluna giriyor ve eski değerini geri alıyor. Kriz öncesi zirvesine henüz ulaşamamış olmasına rağmen, ülkenin emlak piyasası son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Eğer Yunanistan’a yatırım düşünülüyorsa yukarıda anlatılan sebepler gayrimenkul yatırımı için en iyi zamanın geldiğini işaret ediyor.

Attica Çok Hızlı Geliştiriyor

Yunanistan’ın Attica bölgesi, ülkedeki en iyi kalkınma ve iyileşme gösteren bölgelerden biridir. Yunan Ulusal Ajansı ELSTAT, Attica’daki inşaat endüstrisi ile ilgili son raporunu yayınladı. Rapora göre, Attica’daki özel inşaat faaliyetlerinin tahmin edilenden 5 kat daha yüksek olduğu belirtildi. Ayrıca, kalkınma çalışmaları planlanan bölgede yüzde 200 daha fazla gerçekleştirildi. Yetkililer, konut inşaatı projeleri için verilen izin sayısını yüzde 17 artırmış durumdalar. Geçen yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında, Attica bölgesi için verilen bu izinlerin yüzde 18,5 daha fazla olduğu görünüyor.


Yunanistan’ın Attica bölgesi, ülkedeki en iyi kalkınma ve iyileşme gösteren bölgelerden biridir.


Ek olarak, yakın gelecekte beklenen vergi düzenlemeleri, bölgenin potansiyel yatırımcıları için başka teşvikler oluşturabilir. Yeni hükümetin taşınmazların vergilendirilmesine ilişkin birkaç yeni mevzuat uygulamayı planladığı bildiriliyor. Bu potansiyel değişikliklerle Attica, Yunanistan emlak piyasasına ilgi duyan yatırımcılar için daha da cazip hale geliyor.

Yunanistan Golden Visa Programı Ülkenin Emlak Piyasasını Canlandırıyor

Yunanistan Golden Visa Programı, AB vatandaşlığı veren en sade programlardan biridir. Yunanistan Golden Visa Programı doğrudan vatandaşlık vermiyor, ancak en az 250.000 Euro değerindeki yatırım karşılığında 5 yıl geçerli ikamet izni veriyor. Adaylar, 5 yılın sonunda programın tüm kurallarını ve gerekliliklerini başarıyla yerine getirdikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Yunan pasaportu sahiplerine Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde çalışma hakkı veriyor. Aynı zamanda Yunan pasaportu, AB ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat imkanı sağlıyor. Yunanistan Golden Visa Programı, bu cazip avantajları sayesinde birçok yatırımcıyı kendine çekiyor. Cazip koşullar ve artan ilgi, Yunanistan Golden Visa Programını, bugüne kadarki en popüler gayrimenkul yatırım seçeneği haline getiriyor. Ayrıca Yunanistan, minimum yapılan 250.000 Euro’luk yatırım ile yatırımcılarına kâr sağlayan ender yerlerden biridir.