Yunanistan Ekonomisi 2020 Büyüme Hedefini %2,8 Olarak Açıkladı

Yunanistan Ekonomisi 2020 Büyüme Hedefini %2,8 Olarak Açıkladı

Yunan hükümeti ekonomiyi rahatlatmak ve yatırımları kolaylaştırmak için mali alan oluşturmak amacıyla yatırımları arttırmak istiyor. Daha yüksek büyüme aynı zamanda ülkenin gelecek yıllarda brüt borç- brüt yurt içi ürün oranının azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Yunanistan 2020 için %2,8’lik bir büyüme öngörüyor.

2020’de Vergi İndirimleri Geliyor

Yunanistan, on yıl süren borç krizinden kurtulduğu için ekonomisinin 2020’de %2,8 oranında büyümesi ön görülüyor. Ayrıca bu büyümenin yanında, daha yüksek yatırımlarla iç talebin ve vergi indirimlerinin artması bekleniyor. Yunanistan’ın ulusal borcu ve işsizlik oranı Euro bölgesindeki en yüksek orandır. İşsizliğin 2019’da %17.4’te iken 2020’de bu oranın %15.6’ya düşeceği tahmin ediliyor.

Yunanistan Kurtarma Projesini Sonlandırdı

Resmi olarak Kasım 2019’da onaylanmak üzere meclise sunulan 2020 bütçesinden elde edilen veriler, gelecek yıl gayri safi yurtiçi hasıladaki %3,56’lık faiz dışı fazla vereceğini ve bu yıl borcun GSYİH %167’sine düşeceğini öngörüyor. Bütçe, gelecek yıl borç piyasalarına dokunmak için özel bir plan içermiyordu, ancak devletin stratejisinin “piyasalarda ihracat yaparak varlığını sürdürmek” olduğu belirtildi. Ayrıca, sabit faizli borç oranı, toplam ödenmemiş devlet borcunun yüzdesi olarak daha da iyileştirilmeye çalışılacak.

Yunanistan, Ağustos 2018’de borç verenler tarafından denetlenen uluslararası kurtarma işlemlerinden çıktı. Ancak, birçoğunun gerçekçi olmadığını düşündüğü, 2022’ye kadar olan borcunun faiz ödemelerini hariç tutan bir bütçe fazlası da dahil olmak üzere mali hedeflerin tutturulması gerekiyor. Bütçede bu durum şu şekilde anlatılıyor:

“Yunanistan ekonomisinin son yıllardaki büyük sorunlarıyla yüzleşmesinin temellerini, AB’de yatırımlar açısından en son sırada yer alan büyüme, yatırım boşlukları ve işsizlik açısından ilk sırada yer alması oluşturuyor.”

Yunanistan Ekonomisi 2020 Bütçe Planlamasıyla İyileşecek

Muhafazakar hükümet, vergi tabanını genişletmenin yanı sıra, işletmeler için vergi indirimi yapmak ve gelecek yıl sosyal harcamaları artırmak istiyor. Bütçenin planladığı politikaların 1,2 milyar Euro değerinde olduğu ve büyümeyi hızlandıracağı belirtildi. National Bank’tan Ekonomist Nikos Magginas yeni bütçeye bakışını şu şekilde dile getiriyor:

“Atina’nın vergi verimliliğini artırdığı ve kamu harcamalarında söz verdiklerini gerçekleştirdiği sürece bu planlar uygulanabilir. Planlanan önlemler tam olarak uygulanırsa, ekonomik faaliyet hızlanır ve bu da Avrupa Komisyonunun %2,2’lik büyüme projeksiyonuyla açığı kapatmaya yardımcı olur.”

Kurumlar vergisi 2019 yılı kârında %28’den %24’e düşürülecek ve temettü vergileri %5’e düşürülecektir. Ek olarak, gelecek yılın bütçesi, özelleştirme gelirlerini 2.445 milyar Euro’ya çıkarıyor.

Yunanistan Ekonomisi Yangından Kurtuldu

Maliye Bakanı Christos Staikouras, gazetecilere verdiği demeçte, Yunanistan’ın önümüzdeki hafta Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) alınan kredilerin erken geri ödemesinin sonuçlandıracağını söyledi. Euro bölgesinde kredi verenler Yunanistan’ın, ekonomisinin gelecek yıl dayanıklı kalacağını ve 2020’de %2,3’lik bir büyüme olacağını öngörerek, Euro bölgesi büyüme ortalamasının %1,2 üzerinde olacağını tahmin ediyorlar.

Muhafazakar hükümet, güçlü performansın, kredi verenlerin Yunanistan’ın birincil bütçe fazlası hedeflerinin gelecekte düşürülebileceğine ikna edilmesine yardımcı olacağını umuyor. Christos Staikouras gazetecilere verdiği demeçte, “Çok yıllı bir krizin ardından, Yunanistan ekonomisinin şu anda orman yangınının dışında kaldığı görülüyor.” diyerek ekonomik iyileşmenin durumunu tasvir ediyor.