Portekiz’de Ortak Çalışma Alanları Yabancı Profesyoneller Tarafından Tercih Ediliyor

Portekiz’de Ortak Çalışma Alanları Yabancı Profesyoneller Tarafından Tercih Ediliyor

Portekiz’de şirketler ortak çalışma alanları, sanal ofis ve uzaktan çalışma gibi kavramları 2019 yılında da esnek çalışma modelleri adı altında sürdürmeye devam ediyor. Son zamanlarda popülerleşen bu akım özellikle Portekiz’de faaliyet gösteren çok uluslu çalışanlar arasında belirgin bir şekilde gözlemleniyor. Avila Spaces’in Araştırma ve Geliştirme departmanı tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen araştırma Portekiz’in iş gücü piyasasına ilişkin önemli bilgiler sunuyor.

Esnek Çalışma Modelleri İşte Verimliliği Arttırıyor

Ortak çalışma kavramı (Coworking) Portekiz’in ana şehirlerinde giderek daha önem kazanıyor. Coimbra,  Faro ve Ponta Delgada gibi daha küçük şehirlerdeki şirketlerin ortak çalışmaya karşı tavrı verimlilik artışıyla birlikte olumlu yönde değişiyor. Aveila Spaces’in CEO’su Carlos Gonçalves’a göre “Şirketlerin ortak çalışmaya karşı tavırları değişiyor. Şuan için 4 etken üzerinde duruluyor: maliyet rasyonalizasyonu, sözleşme esnekliği, çalışanların refahı, rahatlığı ve ağ genişletme fırsatları. Ortak çalışma alanları bu ihtiyaçlara başarılı bir şekilde cevap veriyor.”

Carlos Gonçalos şirketlerin ortak çalışma alanlarına olan ilgisinin devam edeceğine inanıyor ancak çalışanların mahremiyetleri ile alakalı bir endişe ortaya çıkacağını da öngörüyor. Farklı modellerin eş zamanlı kullanımına işaret ediyor: açık alan, kapalı odalar, telefon kabineleri ve kısa molalar için tasarlanmış boş alanlar. Çalışma ayrıca özellikle Milenyum ve Z kuşağı katılımcılarının işte esnekliği aradıklarını gösteriyor. Avila Spaces’in Araştırma ve Geliştirme departman direktörü Teresa Jacinto’ya göre, yeni nesiller kesin hatlarla belirlenmiş 9-6 çalışma sürelerine sıkışmak istemiyorlar. Ofiste çalışmanın yanında  aynı zamanda evden , terastan veya ortak çalışma alanlarında da çalışmak istiyorlar.

Başarı Giden Yol Bir Tane Değil

Portekiz’de ortak çalışma alanlarının maliyet rasyonalizasyonu, ağ geliştirme olanakları ve çalışan deneyiminin kalitesini yükseltmesi açılarından çok avantajlı olması çok uluslu şirketleri bu ortak çalışma alanlarıyla sözleşme yapmaya itiyor.  Gonçalves’e göre mevcut teknoloji her yerden daha verimli bir şekilde çalışmaya olanak sağlıyor.

Teresa Jacinto’ya göre şirketler çalışanların refahına gittikçe daha çok yatırım yapıyorlar. Yeni nesil, kişisel ve profesyonel yaşamları arasındaki dengeye büyük önem veriyor ve iş yerinde spor, yoga, meditasyon dersleri veren şirketlerde çalışmayı tercih ediyorlar.