Euro Bölgesinde Enflasyon Artarken Portekiz Enflasyonu En Düşük 4. Ülke Oldu

Euro Bölgesinde Enflasyon Artarken Portekiz Enflasyonu En Düşük 4. Ülke Oldu

Portekiz’in istikrarlı ekonomik gidişatı ve yaşam kalitesindeki artış yatırımcıların ilgisini çekiyor. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Portekiz yatırımcılar için çok avantajlı bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Avrupa’daki En Düşük Enflasyon Oranına Sahip Ülkelerden Biri: Portekiz

Enflasyon Euro Bölgesinde ve Avrupa Birliğinde artarken, Portekiz düşük enflasyon oranına sahip ülkeler arasında. Yıllık enflasyon oranı Şubat ayında Euro bölgesi içinde %1.5, Avrupa Birliği içinde %1.6 seviyesindeyken, Portekiz %0.9’luk oranla en düşük dördüncü ülke oldu. Avrupa İstatistik Ofisi’ne göre, Euro Bölgesinde Şubat ayında 1.5% oranında olan enflasyon 2018’in ilk ayında 1.1% idi. Düşük yıllık enflasyon değerlerine sahip ülkeler arasında İrlanda (%0.7), Yunanistan(%0.8), Hırvatistan(%0.8), Kıbrıs(%0.8) ve Portekiz’de (%0.9) bulunuyor.

Portekiz’de Yaşam Kalitesi ve Güvenlik

Mercer’in yıllık “Quality of Living” raporuna göre Lizbon dünyada yaşam kalitesi bakımından 37., güvenlik açısından da 31. şehir. Yaşam kalitesi başlığında Viyana 10 ardışık yıl boyunca bir numaralı şehir oldu. Bu sırayı Zürih, Vancouver, Münih ve Auckland takip ediyor. 2005 yılıyla karşılaştırınca 12 sıra üste çıkan Lizbon umut vadediyor. En iyi puan alan şehirlere bakıldığında iş yapma kolaylığı açısından cazip bir ortam sunmaya devam ediyor. İş yapmak için çekici bir ortamın sunulması ve yeteneklerin yönetilmesi açısından yaşam kalitesi değerinin önemli bir faktör olduğu biliniyor.

Dünyanın en güvenli şehirleri sıralamasında ise Lüksemburg başı çekiyor. Sıralamalarda Basel (İsviçre), Bern (İsviçre), Helsinki (Finlandiya) da güçlü konumlarda. Lizbon, sıralamadaki şu anki konumuyla Dublin, Paris ve Barselona’nın önünde yer alıyor. Uluslararası yatırımlarla birlikte ekonomik olarak istikrarlı bir durumda ilerleyen Portekiz’in düşük işsizlik oranları ve ihracat alanındaki başarısı dikkat çekiyor. Portekiz başkentinin yaşam kalitesi her alanda yükselmekte olup Lizbon’u uluslararası bir seçenek haline getiriyor.