Portekiz’de Emlak Fiyatları İkinci Çeyrekte %6.6 Arttı

Portekiz’de Emlak Fiyatları İkinci Çeyrekte   %6.6 Arttı

Aylarca süren karantina ve ekonomik gerileme sırasında rekor bir düşüşten sonra, Portekiz emlak piyasası hem değerlerde hem de alım satım işlemlerinde yeni artışlar kaydetmeye başladı. Sadece 2021’in ikinci çeyreğinde Portekiz’de emlak fiyatları %6.6 arttı.

Portekiz’de Emlak Fiyatları Yeniden Yükseldi

Son yıllarda, Portekiz’deki emlak fiyatları yükseliş eğilimi gösteriyordu ve emlak piyasası ülkedeki en hızlı büyüyen piyasalardan biriydi. Ancak pandemi ve karantina kararı ile fiyatlar düşmüştü.

Şimdi emlak fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından Eylül 2021’de yayınlanan verilere göre Konut Fiyat Endeksi (IPHab), yılın ikinci çeyreğinde yıllık %6.6 büyüme gösterdi.

Bu rakamlar, pandeminin neden olduğu ekonomik krizin bir sonucu olarak fiyatların bu yıl düşmesi beklendiğinden emlak sektörü için tahminlerle kısmen çelişiyor.

En Büyük Büyüme Nisan 2021’de Gerçekleşti

Nisan ve Haziran 2021 arasında 52.855 konutun alım satımı yapıldı ve bu da Portekiz’de gayrimenkul yatırımına yaklaşık 8.6 milyon Euro’luk bir hareketle sonuçlandı.

Yatırım dağılımı aşağıdaki gibi oldu:

İkinci el konut: 7 milyon Euro (45.404 mülk)
Yeni konut: 1.6 milyon Euro (7.451 mülk)

İşlem gören değer, 33.398 mülkün işlem gördüğü geçen yılın aynı dönemine göre %66,5’lik bir artış anlamına geliyor. 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla, işlem sayısı da arttı, o dönemde ülkede 43.757 konut işlem görmüştü. 2021’in ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında, sayı aynı zamanda yükseliş eğilimini de doğruluyor. Kayıtlı işlemlerin %20.8 artması talepteki artışı göstermektedir.

En fazla büyümenin kaydedildiği ay, konut fiyatlarındaki değişim oranının %75.1’e ulaştığı Nisan ayı oldu.

İşlem Gören Mülk Türünde Değişiklik

INE raporuna göre, 2021’de yeni mülklerin değerinde daha büyük bir artış oldu. Yeni konutta büyüme oranı %6.9, ikinci el konutta ise %6.5 olarak belirlendi.

INE araştırmasına göre, en fazla gayrimenkul işleminin kaydedildiği bölge Lizbon ve çevresi oldu. Ardından ülkenin kuzeyi, Algarve, Alentejo, Madeira ve Azores geliyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Portekiz’de emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.