Madrid’den Yeşil Bir Proje

Madrid’den Yeşil Bir Proje

Dünya’da çevreyle ilgili durumlar pek de iç açıcı gitmiyorken bunun karşısında ülkeler bazı çözüm arayışlarına giriyor. Sürdürülebilirlik meselesi global arenada yeniden tartışılmaya başlıyor ve ülkeler gündemlerinde sürdürülebilir şehirler mevzusuna yer veriyorlar. Bu konuyla ilgili bir haber de dünya çapında büyük şehirlerin kurduğu bir oluşumdan geldi. İçlerinde Madrid’in de bulunduğu 15 önemli şehir ortak bir kararla daha önce denenmemiş bir yeşil dostu projeye adım attılar.

Şehirleri yeniden düzenlemek amaçlı kurulan bu girişime C40 (The Reinventing Cities Initiative of C40 Group) deniyor ve amacı dâhil olan şehirlerde 46 bölgeyi bulup buraları şehirleşmeden uzak yeşil dostu yerler yapmak. Peki nasıl?

Vicalvaro Sanayi Bölgesi denilen bir yerdeki yarısı boş olan binalar var. Bu binalar Vallecas’taki Politeknik Üniversitesi’ne ait. Bu binalar için yeşil çözümler üretmeleri adına dünya çapında mimarlara ve mühendislere açık bir proje yarışma düzenlendi.

Nisan 2018’de, yarışmanın ilk aşamasının sonuçları açıklanacak. Projenin amacını ne kadar iyi yansıttığına bakılarak seçilecek üç proje ilk aşamayı geçebilecek. Bu üç proje arasından ikinci bir eleme yapılacak. Eleme sonucunda ise projelerin mimari ve maddi açıdan detaylandırıp yeniden sunulması istenecek.

Paris’te daha önceden denenmiş “Paris’i Yeniden Bulmak” projesinden esinlenerek planlanmış bu 15 şehrin katılımcı olduğu proje günümüz şehirleşmesi karşısında mümkün olan en uygun çevresel çözüm içerikli projeyi aramak felsefesiyle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte bu projenin ne gibi başlangıçlara sebep olacağını göreceğiz.