Madrid Dünya Çapında En Çok Gayrimenkul Yatırımı Yapılan İkinci Şehir

Madrid Dünya Çapında En Çok Gayrimenkul Yatırımı Yapılan İkinci Şehir

Dünya Çapında Gayrimenkul Yatırımı Büyük Bir Yükselişte

İnsanlar yatırımlarını gayrimenkule yapmakta yarar görüyor ve değerinin artacağına inanıyorlar. Bu yolla geçtiğimiz yıl toplam 1,6 milyar dolarlık yatırımla önceki yıla oranla %13’lük bir yükseliş gösterdi bu sektör ve Madrid de dünya çapında ikinci sırayı elde etti.

Londra ve Madrid yarışı göz önünde

45 şehrin yer aldığı bu listede Londra birinci olurken Madrid ikinci sırada. Ama burada şehirler yarışırken karşımıza politik konular geliyor. Büyük yatırımlar genel anlamda ülkeler arası olmak üzere yabancı merkezli olurken Londra Brexit ile gelen güvensizliğin problemleriyle karşı karşıya kalmak durumunda.

USA hala yatırımlar adına büyük bir orana sahip ve bu kıta yanında bir de Çin yükseliş gösteriyor ama her şeye rağmen Avrupa yine yatırımlar adına güvenilirlik ve devamlılık namını koruyor ve ilk beşe giren Almanya ve İspanya da bu tezi kanıtlıyor.

Portekiz’in sırasına bakılmaksızın parlak yıldızı

Portekiz sıralamada 25.sırada. Bu sırayı da geçtiğimiz yıla oranla yatırımları %65 yükselterek gelen Portekiz’in istatistikleri kesinlikle emlak sektörü adına değerli günler yaşayacağını gösteriyor.

Cushman & Wakefield bu liste sonrası beklenenleri de açıkladı:

Önümüzdeki dönemde emlak sektöründe beklenen yükselişler de şu şekilde:  Latin Amerika %1, Avrupa geneli veya Asya’da %2-5, Doğu ve Merkez Avrupa’da ise %14. Özellikle merceğe alınan iki şehir olarak da karşımıza Porto ve Lizbon geliyor. Özellikle yabancı kapitalın önem kazandığı bu iki şehirden Lizbon ofis anlamında Porto ise liman anlamında önem kazanmış şehirler.