Lizbon’un En Yüksek Fiyatlı Bölgeleri

Lizbon’un En Yüksek Fiyatlı Bölgeleri

Lizbon’da bulunan emlak bölgeleri içerisinde iki bölge var ki bunlar metrekare başına en yüksek fiyatlara sahip yerler olarak geçiyor: Misericórdia ve Stº António.

Artmakta olan fiyatlar senenin içinde dahi değişmekte. Örneğin fiyatlar 2017’nin ilk çeyreğinden son çeyreğine gelene kadar bile artış göstererek, değerleniyor. Bu bahsettiğimiz yükselmeler sonucunda da Misericórdia ve Santo António konut fiyatlarını metrekare başına 3,440 civarına ulaştı.

Ülke genelinde de gayrimenkul fiyatları 2017 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğine %1.8 artış göstererek metrekare başına ortalama 914 euroya ulaştı. Bu da Portekiz’in gelişen ekonomisinin yıllar arasından bile öte yıl içinde de yükseliş kat ettiğini gösteriyor. Ülke ortalamasının yükselmesini yalnızca birkaç şehir sırtlanmıyor, aksine verilere göre 2017’nin ikinci çeyreğinde 41 şehir ortalamanın üzerinde kaldı.

Lizbon’da Misericórdia ve Stº António’ya alternatif iki bölge: Marvila ve Santa Clara

Umutla yükselen ekonomik değerlerin avantajı bir yana fiyatların yüksekliği göz korkutucu olabilir. Buna da alternatif olarak daha uygun fiyatlara sahip ve yine aynı derecede başarılı denecek iki yatırım bölgesi bulunuyor. Buralar Marvila ve Santa Clara.

Peki ya Porto?

Aynı zamanda Lizbon’un yanında Porto’da bir yatırım da düşünülebilir. Bu amaçla da sayılara bakıldığı takdirde önerilen bölgeler arasında Cedofeita, Santo Ildefonso, Sé, Miragaia, São Nicolau ve Vitória var. Şehrin genelindeki metrekare fiyatları 1.25 euro civarındayken bu bölgelerde fiyatlar 1,445 euro civarında.