Kriz Sonrası Yunanistan’da Turizm ve Gayrimenkul Sektörleri El Ele Gelişiyor

Kriz Sonrası Yunanistan’da Turizm ve Gayrimenkul Sektörleri El Ele Gelişiyor

2008 krizinden bu yana yavaş yavaş kendini toparlamaya başlayan Yunanistan ekonomisini çok daha iyi günler bekliyor. Yunan turizm sektörüyle gayrimenkul sektörünün birbirlerini destekleyen gelişimleri bunun en büyük kanıtlarından. Bu ilişkileri sayesinde geçtiğimiz yıllar içerisinde her iki sektör de oldukça gelişim gösterdi ve ikilinin bu her ikisine de yarayan ilişkisi devam edeceğe benziyor. Yurtdışından Yunanistan’a yapılan yatırımların son yıllarda oldukça artması bunun en önemli delillerinden. Krizin en kötü yaşandığı yıllarda bile yabancı yatırımcı çekmeyi başaran Yunan ekonomisi, o zamanki yatırımcılarını şaşırtmadığı gibi son dönemdeki pek çok yeni iş adamının da gözdesi haline geldi.

Yabancı Yatırımcılar Yunanistan’ın Turizm Sektörüne Yön Veriyor

Toplam değerleri 3.2 milyar Euro’yu bulan oldukça ciddi turizm sektörüne yönelik projeler şu an için Yunanistan’da inşa edilmeye devam ediyor. Bu tarz inşaat projelerin çoğunu sayıları gittikçe artan turistleri ağırlayabilecek büyük oteller ve benzeri konaklama seçenekleri oluşturuyor. Yapılacak otel planlarının bir kısmı, kriz öncesi döneme ait olup piyasaların canlanmasıyla şimdilerde tekrar gün ışığına çıkmış olsa da; oldukça büyük bir kısmı da Yunan turizminin gelişmesini fırsata çevirmeyi akıl edebilen yeni yatırımcılardan geliyor. Atalanti Hills şu an için bu sektördeki inşa edilmeye devam eden en büyük yatırımlardan biri olarak öne çıkıyor. Kendi başına 1.5 milyar Euro’ya mal olan bu proje tamamlandığında 12.5 kilometrekarelik bir alanda pek çok farklı şekilde hizmet veren hepsi 5 yıldızlı otel kalitesinde 8872 yatak kapasiteli mega bir turizm kompleksi kurmayı amaçlıyor. Bu yatırımın İngiliz yatırım şirketleri tarafından yapıldığını belirtmekte fayda var. Yunanistan’daki en büyük kapsamlı turizm projesini şu an ülkenin turizm sektörünün geleceğine güvenen yabancı yatırımcılar yürütüyor. 2020’de bitmesi beklenen bu devasa proje alanında tek değil. Atalanti Hills kadar büyük olmasa da pek çok yeni otel ve kiralık daire projeleri özellikle Yunan adalarında teker teker tamamlanmaya devam ediyor.

Yunanistan Yenilenebilir Enerji Sektöründe de Yabancı Yatırımcıyı Çekiyor

Turizm Yunanistan’a yabancı yatırımcı çekebilen pek çok sektörden yalnızca bir tanesi. Hemen hemen her sektörden ilgililer, özellikle uzun vadeli planlar yapıyorlarsa, Yunanistan’a yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yabancı yatırımcılardan birisi de krizin sert geçmeye devam ettiği 2013 yılında, markete yalnızca ciddi risk alanların girdiği bir anda giren Hellas Direct isimli internet tabanlı sigorta kuruluşu. İki Kıbrıslı yatırımcının oldukça cüretkâr kararı sonrası kurulan şirket bugüne kadar başarılı bir şekilde çalışmaya devam etmiş. Financial Times’ın haberine göre Yunanistan’ın en çok yatırım aldığı sektör sanılanın aksine turizm değil. İtalyan, Çinli, ve Amerikanların oldukça büyük bir kısmını oluşturduğu Yunanistan’da iş yapan yabancı yatırımcıların en ilgili olduğu alan yenilenebilir enerji sektörü. Bunu çok daha küçük rakamlarla depolama yatırımları, telekomünikasyon hizmetlerine yapılan yatırımlar, ve nihayetinde turizm takip ediyor. Yunanistan bunun dışında finanstan tütün ürünlerine, gıda sektöründen ulaşıma kadar değişen alanlarda yalnızca geçtiğimiz 5 senede toplam kabaca 6 milyar dolar kadar yabancı yatırım toplamış durumda. İşler Yunan ekonomisi için iyiye gidiyor, ve hali hazırda artarak devam eden projeler işlerin bu yönde gideceğini gösteriyor.