İspanya’nın Gayrimenkul Piyasası Güçlenerek Dönüyor

İspanya’nın Gayrimenkul Piyasası Güçlenerek Dönüyor

İspanya’nın deniz ve dağ arasında kalan eşsiz konumu pek çok yabancı yatırımcıyı uzun zamandır etkiliyor.  Son dönemde İspanya’da lüks gayrimenkul sektöründe çok sayıda kaliteli projeyle karşılaşmak mümkün.  İspanya’nın Avrupa’daki pazarındaki yeri önemli derecede yükseldi. Shaftesbury Asset Management’ın genel müdürü Philippe Camus, “Barselona, ​​Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın üçüncü şehridir” diyor.

Barselona’da Büyük Gayrimenkul Projeleri Ses Getiriyor

Lüksemburg merkezli yatırımcı, şehrin Diagonal Mar bölgesinde 20.000 metrekarelik bir arsa satın aldı ve ünlü Fransız mimar Odile Decq tarafından tasarlanan ilk yerleşim şeması Antares’i inşa ediyor. 1 yatak odalı dairelerin 1 milyon Euroya mal olduğu 80 dairenin düzeninde kapalı yüzme havuzlu bir spa, spor salonu, sinema, padel tenis kortlu büyük bir bahçe ve bir golf simülatörü,  havuzlu çatı terası ve yanı sıra 24 saat güvenlik bulunuyor. Camus; projelerin uluslararası yatırımcılara, ikinci ev alıcılarına ve yerel alıcılara, özellikle de teknoloji sektöründe çalışanlara hitap edeceğini belirtiyor.

Barselona Avrupa’da Teknolojinin Merkezi Olma Yolunda

Yeni inşa edilen daireler, modern Barceloneta semtinin dışında nadiren bulunur. Bu eski şehirde planlama kısıtlamaları proje geliştiricileri için oldukça zorlayıcıdır ve projelere yüzde 30 sosyal konutu dahil etme şartı ilerlemeyi yavaşlatmıştır. Katalonya’nın Ekim 2017’de bağımsızlık referandumu ve Las Ramblas caddesine yaşanan terör saldırısının ardından Barselona’da turizmde faaliyetleri ve ev satışları büyük ölçüde darbe almıştı. Son zamanlarda hızla toparlanan Barselona, şu anda Savills Tech Cities Index’te dünyada 21’inci sırada yer aldığı bir teknoloji merkezi olarak büyüyor.

Gayrmenkul Piyasasında Yabancı Yatırımcılar İçin Büyük Fırsatlar Var

Barselona merkezli bir gayrimenkul ajansı olan Lucas Fox’tan Alex Vaugh’a göre, piyasayı sakinleştiren bağımsızlık referandumuna rağmen hala bazı büyük fırsatları var. Birkaç üst segment projenin dışında şehir merkezinde metrekareye 6.000 ila 7.000 Euro arasında pek çok uygun fiyatlı fırsatlar bulunuyor ve uzun vadeli kiralamalarda hala yüzde 4 verim alma şansı var. Fiyatların ileriki dönemlerde ise dengeleneceği öngörülüyor.

Barselona, ​​yatırımcıların dikkatini çeken birçok İspanyol kentinden biri olarak öne çıkıyor. Savills’deki dünya araştırmaları başkanı Sophie Chick’e göre, İspanya “dünyadaki en iyi değere sahip ana mülklerin bir kısmını” sunuyor. Gayrimenkul ajansının raporu, Barselona’daki ana mülklerin ortalama fiyatının Haziran’da 6,200 Euro olduğunu gösteriyor. Bu oran New York 24,200 Euro, Londra’da 17,700 Euro, Paris’te 15,100 Euro ve Berlin’de 9,100 Euro olarak karşımıza çıkıyor. İspanya’daki diğer şehirler de eşit derecede uygun fiyatlı: Madrid bir metrekare 7,000 Euro, Valencia’da 5,000 Euro, Marbella’da 4,100 Euro ve Malaga’da 2.600 Euro. Madrid’de fiyatlar Haziran ayına göre yüzde 0,9 oranında artarken, on yıl öncesiyle karşılaştırıldığında yüzde 11,3 daha düşük kalıyor. Öte yandan, en yüksek kiranın getirisi hala yüksek, Barselona ise yüzde 3,5, Madrid ise yüzde 3.