Dünya’nın En İyi Yatırım ve Göç Programları – Portekiz ve Malta

Dünya’nın En İyi Yatırım ve Göç Programları – Portekiz ve Malta

Portekiz ve Malta, son yıllarda Dünya’nın en iyi yatırım ve göç programları olarak öne çıktı. Oturum izni alma ve vatandaşlık planlaması bir süredir önemli bir endüstri haline geldi ve hızla artan bir taleple karşı karşıya. Bu yeni endüstri, refah seviyesi yüksek bireyler için vizesiz seyahat ayrıcalıkları, daha iyi güvenlik, yaşam kalitesi ve eğitim imkânının kapılarını araladı.

Yatırım karşılığı oturum izni alma ve vatandaşlık taleplerinin artmasıyla ülkelerin de bu tarz programlara yönelmesi, son dönemde değişen yurttaşlık ve ikamet anlayışının en büyük göstergesi oldu.  Bu değişen anlayış Küresel Oturum Programları Endeksine yansıdı ve programlar, yaşam kalitesi, yatırım gereklilikleri, vergilendirme politikaları, vatandaşlık şartları gibi pek çok kritere göre değerlendirildi. Endekse göre hazırlanan Küresel Oturum İzni ve Yurttaşlık Programları 2016 raporunda yatırımcıların en çok tercih ettiği 19 yerleşim yeri incelendi.

 

Portekiz En İyisi

İncelenen 19 oturum izni programından Portekiz’in Golden Vize Programı, 100’ün üzerinden 80 puan ile dünyanın en iyi yatırım programı olarak belirlendi. İkinci ve üçüncü sırayı ise Belçika (78) ve Avusturya (77) aldı.

Portekiz ülke olarak, yüksek yaşam kalitesi, iyi eğitim, zengin kültür, ılıman iklim ve yüksek bir güvenlik seviyesi sunuyor. Yatırım anlamında da gayrimenkul almak isteyenlere uzun süre kalmak için, yazlık ev olarak kullanmak için, yatırım yapmak için, yerleşmek ya da emeklilik döneminde düşünenler için çevre ve fiyat çeşitliliğiyle zengin seçenekler vaat ediyor.

Dünya yaşam kalitesi sıralamasında 19. sırada olan ülke, sakinlerine rakiplerine oranla düşük vergi oranları sunuyor. Vatandaş olma şartlarının da diğer ülkelere göre kolay uygulanabilir olması yatırımcıya cazip geliyor.  Beş yıl boyunca, yılda sadece 7 gün geçirmek şartıyla, beş yılın sonunda yatırımcılara ve ailelerine vatandaşlık başvurusu yapma hakkı veriliyor. Oturum izni alındıktan sonra Schengen bölgesine vizesiz giriş hakkı tanıyan program, bu nedenle de Türkiye gibi ülkelerden yüksek talep görüyor.

 

Malta Bireysel Yatırımcı Programıyla Ön Planda

Malta’nın Bireysel Yatırımcı Programı, 100’ün üzerinde 73 puan ile dünyanın en üst düzey vatandaşlık yatırım programı oldu. Bu program sayesinde Malta, ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak saygın yabancı bireyler ve ailelere tam vatandaşlık hakkı vererek doğru yatırımcıların Malta’ya gelmesini, uzmanlığını ve tecrübesini getirmesini, yeni fırsatlar yaratmasını ve ülkeye ekonomik katkı sağlamasını amaçlıyor.

Akdeniz’in kalbinde, oldukça küçük olmasına rağmen çok sayıda tarihi yeri olan çok zengin bir tarihe sahip olan Malta samimi insanları ve düşük suç oranıyla iyi bir yaşam kalitesine sunuyor. Malta vatandaşları 28 AB ülkesinin tamamına yerleşme hakkına ve AB, ABD ve Kanada da dahil olmak üzere dünya çapında 168 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahip oluyor. Malta, vizesiz seyahat, kalıcı yer değiştirme ve finansal güvenlik isteyen yatırımcılar için dünyanın en özel yatırım vatandaşlığı programını sunmasıyla ön plana çıkıyor.