Doğu Lizbon’da 300 Milyon Avro Değerindeki Yeni Devlet Hastanesi 2023 Yılında Açılacak

Doğu Lizbon’da 300 Milyon Avro Değerindeki Yeni Devlet Hastanesi 2023 Yılında Açılacak

Kamu ve özel sektör ortaklığında başlatılan Doğu Lizbon’daki yeni devlet hastanesi projesi devlete yılda 16 milyon avroya mal olacak ve bu da inşaat ve bakım için toplamda 300 milyon avroluk bir yatırım anlamına geliyor. Tahmini 875 yatak kapasitesi olacak olan yeni hastane, Chelas bölgesinde yaklaşık 130.000 metrekarelik bir kaplayacak ve 2023 yılında faaliyete geçecek.

Hükümet’in amacı yeni yapılacak olan hastanenin Lizbon Merkezi’ndeki hastane merkezine bağlı altı birimin (São José Hastanesi, Santa Marta, D. Estefânia, Curry Cabral, Capuchos ve Maternidade Alfredo da Costa) yükünü almasını sağlamak.

Hükümet yeni altyapıyı ağır ve ağır olmayan ekipmanlarla donatmak için 100 milyon avro ödemek zorunda kalacak. Buna rağmen, merkezdeki hastanelerin yetersiz ve dağınık olması nedeniyle ortaya çıkan verimsizliğin her yıl 68 milyonluk bir maliyeti varken hükümet yeni hastane sayesinde bu maliyetten kaçınabilecek.

İlgili ajanslardan alınan verilere göre hastanenin 4 kattan fazla geçememesi gerekçesiyle 2945 park alanının 1450’si yer altında olacak. Kamu – özel sektör birlikteliğine dahil olmayacak olan klinik kısmı 26 ameliyathane, yaklaşık 113 poliklinik, artı 19 poliklinik, 26 kemoterapi istasyonu ve üç doğrusal hızlandırıcı ile radyoterapide bir yeniliğe sahip olacak