2018’de İspanya’da Katılabileceğiniz 10 Festival

2018’de İspanya’da Katılabileceğiniz 10 Festival

İspanya dediğimizde aklımıza ateşiyle eğlencesiyle festivalleri de geliyor. Bunun hakkını verecek bir şekilde de İspanya yılda yüzlerce festival yapıyor.

“Carnival”- 11 Şubat

Bu kutlamalar insanların yaratıcılığı ile sınırlarını çizen kostüm geçitleri şeklinde yaşanıyor.

 “Las Fallas”- 15-19 Mart

Valensiya’da her yıl mart ayında marangoz Saint Joseph adına anmalar yapılıyor. Bunun kapsamında gece devasa ahşap oyuncakların geçit töreni yapılıyor ve ardından da bu oyuncaklar yakılıyor.

“Semana Santa”- 25-31 Mart

Paskalya haftası kutlamaları gayet coşkulu geçiyor İspanya’da. Sokaklarda İsa’nın son günlerinin oynanması, geçitler gibi bir sürü çeşit etkinlik yapılıyor.

“April Fair”- 15 Nisan- 22 Mayıs

Seville’de çok sevilerek yapılan bu festival Paskalya’dan iki hafta sonra kutlanmıyor ve kutlamalar dâhilinde aileler geleneksel giysiler giyip yemekler hazırlıyorlar. Bu şekilde de parti başlıyor.

“Patios de Cordoba” – 1-13 Mayıs

Cordoba’da yaşayanlar bu dönem içinde evlerinin bahçelerini ve ön duvarlarını birbirinden güzel çiçeklerle ve yeşilliklerle süsleyerek kimin daha başarılı olduğunu seçmeye çalışıyorlar. Bu da şarabıyla, müziğiyle, dansıyla bir festivale dönüşüyor.

“Romeria de El Rocio”- 20-21 Mayıs

Bir çeşit haç olan bu festival yaklaşık bir milyon kişi çekiyor yılda.

“La Batalla del Vino”- 29 Haziran

Şarap savaşı. San Padro’nun doğumunu kutlamak adına üç yüzyıldır her yıl beyazlar içinde bir grup insan toplanıyor ve bir şarap savaşı başlıyor.

“Gay Pride”- 28 Haziran-7 Temmuz

Başkent Madrid’de pride yine geniş bir katılımla yapılıyor.

“San Fermin”- 6-14 Temmuz

İspanya deyince aklımıza gelenler listesinin illa ki ilk sıralarında bir de boğa yarışları gelir. İşte bu festival de onun festivali tam olarak. San Fermin ise Hemingway sayesinde adını dünyaya duyurmasıyla biliniyor.

“La Tomatina” 29 Ağustos

Valecia’ya 40 km uzaklıktaki küçük bir kasaba olan Bunol, İspanya’nın en eğlenceli ve renkli festivallerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Nasıl mı? Her yıl toplanıp domastes savaşı yapan kırk bin kadar insanla. Bu savaş biletli aklınızın bir kenarında tutmak gerekiyor.