Uluslararası Yatırımcılar ve Geliştiriciler İspanya’da Anlaşmalara İmza Atıyor

Uluslararası Yatırımcılar ve Geliştiriciler İspanya’da Anlaşmalara İmza Atıyor

Pan-Avrupa özel sermaye emlak platformu olan Henderson Park, İspanya’daki yeni Aloft Madrid Gran Via’yı Singapur merkezli SafeGuard Real Estate Management’tan 57 milyon Euro karşılığında satın aldı.Rockwell Group ile ortaklaşa geliştirilen otel, Henderson Park’ın İspanya’daki dördüncü yatırımı ve platformun kurucu ortağı olan Nick Weber, ekibinin özellikle Madrid ve Barselona başta olmak üzere İspanyol pazarı için olumlu beklentiler içerisinde olduklarını belirtti. Her iki şehirde de, ülke ekonomisi geliştikçe uluslararası iş adamı ve turistlerin sirkülasyonunda artış görülüyor.

2018’de 10 milyon turisti ağırlayan Madrid, İspanya’nın ziyaretçi sayısı bakımından bir numaralı şehri olarak öne çıkıyor.  Madrid’in uluslararası havalimanı küresel hava bağlantılarını arttırarak 2018 yılında 58 milyon yolcu taşıdı ve şehir geçen yıl gerçekleşen 110,000 konferansla MICE katılımcıları için en üst sırada yer alıyor.

Otellere gösterilen talep son üç yılda önemli ölçüde arttı ve daha geniş demografik kitleyi çekmek adına gayrimenkul geliştiricileri, birincil yerleşim yerlerine milyonlarca yatırım gerçekleştirdiler. Uluslararası otel mülk danışmanı Christie&Co.’nun otel yatırımı üzerine yaptığı analize göre, 2018 yılı yatırım adına İspanya için bir rekor yılıydı. Sektör içinde gerçekleşen 4.86 milyar Euro değerindeki anlaşmalar bu başarıyı kanıtlıyor.

Verilere göre, 2018’de gerçekleşen toplam 223 işlem; oda başına ortalama fiyatı 128 Euro’ya çekerken 2017’ye kıyasla toplam yatırım hacminde yüzde 24,6’lık bir artışı kapsıyor. Bu durum, İspanya’yı İngilitere’nin (tahmini yatırım miktarı: 6,5 milyar sterlin),  arkasına artarak ikinci sıraya yerleşmesini sağladı. Aynı zamanda İspanya ilk defa Almanya’nın(2018 için tahmini yatırım miktarı: 4 milyar Euro) önüne geçmiş oldu

Son Anlaşmalar ve Fırsatlar

Küresel şirketler ülke genelinde yatırımları hızlandırıyor. Aralık ayında, Amerikan seyahat ve misafirperverlik devi Apple Leisure Group, imzaladığı anlaşmayla İspanya’daki Alua Hotels & Resorts’un çoğunluk hissesini satın alarak 3 yaşındaki otel zinciri ALG’nin Avrupa bölümüyle birleştirdi.. Anlaşmaya göre, ALG İspanya genelinde 16 otelde 4.000’den fazla odanın yönetim sorumluluğunu üstlendi. ALG, AMResorts’un İspanya’daki ilk Secrets markalı mülkü olan Secrets Mallorca Villamil Resort & Spa’yı Temmuz ayında, 3,5 milyon Euroluk bir restorasyonun ardından açtı.

Geçtiğimiz yıl İngiltere merkezli Thomas Cook, bir otel geliştirme şirketi olan ortak girişim ortağı LMEY ile bir otel yatırım fonu başlattı. Haziran ayı itibariyle, Pire Bank’tan 40 milyon Euro’ya ek olarak CaixaBank’tan 51 milyon Euro tutarında fon sağlandı. Aynı zamanda, Thomas Cook, 2020’de İspanya’daki yönetilen tescilli otellerine 40 milyon Euro değerinde yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin İspanya’daki 8 markası halihazırda 50’den fazla otel ve 12.000’den fazla odaya sahip. Şirket, İspanya’nın en iyi beş yabancı otel zincirinden biri olarak değerlendiriliyor.

Portekizli Pestana Hotel Group, altı yıl önce Barselona’da kuruldu ve Mayıs ayında İspanya’nın başkentinde Pestana Plaza Mayor Madrid’i açtı. Mart ayında, Hyatt, 170 odalı Hyatt Regency Hesperia Madrid ve 280 odalı Hyatt Regency Barcelona Fira’yı açmak için Hesperia Hotels & Resorts üyesi olan franchise anlaşması imzaladı. Bu gelişmeler, büyük markaların İspanya’ya yöneldiklerine işaret ediyor.