Portekiz, Dijital Göçebelere Kapılarını Açtı

Portekiz, Dijital Göçebelere Kapılarını Açtı

Portekiz, son yıllarda teknoloji alanında etkileyici bir duruş sergiledi. Yavaş yavaş daha büyük bir teknoloji merkezi haline gelen ülke, dünyanın her yerinden teknoloji devlerini ve girişimcileri kendine çekiyor. Başkent Lizbon, Lonely Planet tarafından dijital göçebeler için Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olarak seçildi. Lizbon aynı zamanda dünyanın yaşanabilecek en iyi üçüncü şehri oldu. Şimdi, Portekiz her yerden dijital göçebeleri cezbetmeye hazırlanıyor. Proje 1 Şubat’ta başladı ve 6 ay sürecek. Köyün yeri Madeira adasındadır.

Neden Portekiz?

Portekiz’in teknolojiye önem verdiği bir gerçek. Son on yıldaki her girişim bunu kanıtlıyor. Sonuç olarak, Portekiz artık güçlü bir teknoloji iş gücüne sahip. Ülkenin genç nüfusu yetenekli ve teknoloji araştırmaları konusunda iyi eğitimli. Portekiz, yerel yetenekleri sektördeki küresel aktörlerle birleştirmek için ülkedeki teknoloji etkinliklerini sürekli olarak teşvik ediyor.

Örneğin, Lizbon dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan Web Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Diğer ülkelerin girişimlerine rağmen, etkinlik önümüzdeki yıllarda Lizbon’da devam edecek. Etkinliğin kurucusu Paddy Cosgrave, Portekiz’in “bir başlangıç ​​ülkesi” olduğunu söylüyor. Cosgrave ayrıca “bu ülkeye yatırım yapmak için daha iyi bir zaman olmadığına, bunun yalnızca gelişme ve itibar açısından büyümeye devam edeceğine” inanıyor.

Çabalarına yanıt olarak Portekiz, teknoloji girişimlerine küresel bir ilgi duyuyor. Portekiz’de Startup Portugal veya Startup Lisbon gibi sektörde birkaç yerel model var. Yine de, ülkenin teknoloji dostu ikliminden yararlanan tek şirket bunlar değil. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri Lizbon’da ofisler açıyor. Bu büyük şirketlerden bazıları Google, Nike, Samsung, LG, PepsiCo, BP vb.

Covid-19 Sayısız Dijital Göçebe Yarattı

Covid-19 nedeniyle, tüm endüstriler yeni iş biçimlerine uyum sağlamak zorunda kaldı. Dijital çalışma alanlarının 2021’de ana çalışma alanı olması muhtemeldir. Bu çalışma ortamında, çalışanların nerede ikamet ettikleri önemli değil. Bu nedenle, birçok insan çalışmak için daha güzel yerlere taşınmayı düşünüyor.

Artık insanlar fiziksel olarak bir çalışma alanına bağlı olmadıkları için daha iyi alternatifler arıyorlar. Portekiz, göçmenler arasında her zaman çekiciydi. Yinede, yer değiştirmeyi düşünmek için şimdi mükemmel bir zaman. Evden çalışma modelinden yararlanmak için Portekiz’in harika bir teklifi var: Madeira’da dijital bir göçebe köyü.

Dijital Göçebeler için Bir Cennet: Ponta do Sol

Proje 1 Şubat’ta başladı ve ilk etabın sonu 30 Haziran. Dijital göçebe köyünün yeri Madeira adasındadır. Özellikle, adanın güneyindeki Ponta do Sol. Bölge, 8.200 yerli nüfusa sahip.

Proje göçebelere ücretsiz bir çalışma alanı sunuyor. John do Passos Kültür Merkezi, 08: 00-22: 00 saatleri arasında ücretsiz internet sunuyor. Göçebeler ayrıca bir Slack topluluğuna erişebilecek. Proje, göçebeler arasında ve yerel halkla sosyalleşme olaylarını içerir. İlk aşama 100 dijital göçebeyi ağırlamayı hedefliyor.

Portekiz’de Nasıl Yerleşik Olunur?

Portekiz’de ikamet etmek için izlenebilecek birkaç yol var. En popüler rota Golden Visa programıdır. Bu program sayesinde, bireyler oturma izni almak için önemli miktarda yatırım yapabilirler. Gayrimenkul alımı, program dahilinde güvenli ve popüler bir yoldur. Bu programın başarılı başvuru sahipleri aynı zamanda birçok ülkeye vizesiz seyahat etmekten de yararlanır. Portekizliler, AB üye ülkelerinden herhangi birinde yaşayabilir, çalışabilir ve okuyabilir. D7 Visa seçeneği de var.

Paladin, Süreç Boyunca Size Rehberlik Edecek

Paladin, yatırımcılara ikamet ve vatandaşlık sürecinde yatırım uygulamaları ile rehberlik eder. Paladin, 2014 yılından bu yana Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki yerel personeli aracılığıyla insanlara yardım ediyor.

Paladin, deneyimli ekibi ile ailelerin istenilen lokasyonlarda ikamet etmelerine veya vatandaş olmalarına yardımcı olur. Ekibimizin uzmanlığından yararlanmak için Portekiz Golden Visa Programı hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.