İspanya Gayrimenkul Piyasasında Güven Artışı ve Umut Verici Öngörüler

İspanya Gayrimenkul Piyasasında Güven Artışı ve Umut Verici Öngörüler

İspanyol gayrimenkul piyasasının internet kapısı Idealista, 2019 yılı için yürüttüğü piyasa duyarlılık endeksi araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırma, İspanya gayrimenkul piyasası genelinde 2019 çeyrek yılının güven endeksinde kayda değer bir yükseliş olduğunu gösteriyor. Özellikle gayrimenkul alım-satımında acenteler yatırımlarını arttırmayı planladıklarını ama fiyatlarda bir yükseliş beklemediklerini dile getiriyor. Kira piyasası daha yüksek bir değerde güven oranı artışı gösteriyor ve fiyatların artacağına dair beklentiler artıyor fakat gayrimenkul kiralayan acenteler mevcut pozisyonlarını korumayı öncelik edinmiş durumdalar.

İspanya Gayrimenkul Piyasası Duyarlılık Araştırması

Araştırma 100’lük bir endeks üzerinden hem gayrimenkul alım-satımı hem de kira piyasasındaki memnuniyeti ölçmeyi ve yakın geleceğe dair güvenilir öngörülerde bulunmayı amaçlıyor. Araştırmanın sunduğu istatistikler İspanya’nın 41 ilinden 200’ün üstünde uzmanın katılımı ile 77 İspanyol belediyesini kapsıyor. Araştırmanın ikinci ayağı gayrimenkul alım-satım ve kiralama acentelerinin durumunda bir iyileşme gösteriyor. 2019 yılının ilk yarısında alım-satımda güven endeksinde 2.5 oranında bir artış görülürken kira piyasasının güven endeksinde 3.1’lik bir artış var. İspanya gayrimenkul piyasası duyarlılık endeksi 2018 yılının sonlarında en düşük yüzdeleri göstermişti. 2019 yılının başındaki bu yükselme geçen seneye karşı bir tezat oluşturuyor. Sonuçlar her iki alanda da piyasadaki fiyatlarda değişim olacağını işaret ediyor.

Gayrimenkul Alım-Satımında İşlemler Artıyor, Fiyatlar Sabit Kalıyor

Duyarlılık endeksi araştırması gayrimenkul alım-satım piyasasında 2019 yılının ilk çeyreği için umut verici beklentiler yarattı. Verilere göre katılımcıların %71’i daha fazla satılık gayrimenkul bulmayı beklediklerini söylerken, %67’si gelecek aylar içinde daha fazla gayrimenkul satmayı düşündüklerini dile getirdi. Fiyat değişimleri ile ilgili öngörüler daha sakin; geri bildirimlerin %76’sı fiyatların mevcut aralıklarda sabit kalacağını belirtirken, %18’si ise bir yükseliş bekliyor. Sadece %6’lık bir kesim fiyatlarda bir düşüş bekliyor.

Kira Piyasasında Fiyatlar Artışta, İşlemler Durgun

Kira piyasasında ise acentelerin öngörüleri çeyrek değer verilerinde bir iyileşmeye sebep oldu fakat veriler yine de geçen seneye göre olumsuz. Ocak ve Mart aylarında güven endeksi 64.1’e yükseldi. Bu gelişme yıl sonu verilerinin daha iyi olacağını gösteriyor. 2019’un başlarında katılımcıların %46’sı daha fazla gayrimenkulü kiraya vermek istediğinde olduklarını dile getirirken, %23’ü önceki aylardaki kira ilişkilerini korumayı düşündüklerini söylüyor. Ayrıca acentelerin %46’sı daha fazla kira geliri elde etmeyi beklediklerini belirtiyor ama %23’lük başka bir kesim ise işlemlerini sabit tutacaklarını bildiriyor. Bu yüzdeler kiralama işlemleri genelindeki beklentileri düşürerek piyasa duyarlılık endeksini doğrudan etkiledi. Kiralık fiyatlar hususunda ise katılımcıların %33’ü fiyat yatıştırma uygulamalarına rağmen bölgelerindeki fiyatların yükseleceğini öngördüklerini söylüyor, %55’i fiyatlarda ciddi bir değişim beklemiyor ve %6’lık dilim düşüş bekliyor.